8 najlepszych wskazówek mówiących o tym, jak można rozwinąć miłość do samego siebie 💝

8-tips-for-self-love

Kochanie siebie brzmi pod wieloma względami łatwiej, niż jest w rzeczywistości. Czy naprawdę siebie kochasz? Jak możesz nauczyć się akceptować siebie takim, jakim/jaką jesteś? W tym artykule znajdziesz 8 wskazówek, jak rozwinąć miłość do siebie samego. Dzięki większej miłości do siebie nie tylko sprawiasz, że Twoje własne życie jest przyjemniejsze, ale także budujesz dobrą podstawę do dawania więcej miłości.

Co to jest miłość do siebie?

Miłość do siebie oznacza, że siebie cenisz i szanujesz. Że akceptujesz siebie takim, jakim (taką, jaką) jesteś, nawet pod względem wad. Nikt nie jest idealny i tak jest dobrze. Oznacza to także, że pozwalasz sobie na szczęście. Że dobrze o siebie dbasz i gdy to konieczne, stajesz we własnej obronie. Krótko mówiąc, jesteś dla siebie miły(-a). Miłość do samego siebie jest podstawą wszystkiego.

W końcu związek z samym sobą jest najważniejszym związkiem, jaki kiedykolwiek będziesz mieć i jedyny, który naprawdę trwa przez całe życie.

Wskazówki, jak wzmacniać miłość do siebie

Dziełem życia autorki Louise Hay, która zmarła w 2017 roku, jest nauczenie ludzi kochać siebie i zastępować samokrytykę myślami pełnymi miłości i pozytywności. Poniższe wskazówki są zatem oparte na filozofii Hay. Według pisarki należy zacząć od drobnych rzeczy. Stawiaj małe kroki i bądź gotowy(-a) do ich realizacji. Za każdym razem, gdy odpuszczasz surową ocenę siebie lub ocenę swojego życia, otwierasz się na nieskończone możliwości, które oferuje Ci życie.

1. Przestań oceniać

Zaakceptuj siebie takim, jakim (taką, jaką) jesteś. W tym cechy, o których wolał(a)byś nie wiedzieć. Poprzeczka zawsze może być ustawiona wyżej, ale jesteś wystarczająco dobry(-a) taki, jaki (taka, jak) jesteś.

2. Bądź sobą

Bądź świadomy tego, kim jesteś, co czujesz i czego chcesz. Ludzie z dużą dozą miłości do siebie działają w oparciu o to, kim są i gdzie leży ich serce. Słuchaj tego, czego chcesz, a nie tego, czego oczekuje od Ciebie otoczenie. Odkryj, że największa presja z zewnątrz faktycznie pochodzi z wewnątrz.

„Odkryj, że największa presja z zewnątrz faktycznie pochodzi z wewnątrz”

3. Bądź wdzięczny(-a)

Zostało to naukowo udowodnione: wdzięczność czyni Cię szczęśliwszym. Jeśli każdego dnia poświęcisz chwilę na zastanowienie się, za co możesz być wdzięczny w swoim życiu, zyskasz uznanie za to, co już jest, będziesz mieć mniejszą skłonność do zmiany rzeczy i zwiększysz satysfakcję ze swojego życia. A wraz z tym miłość do siebie.

4. Nie martw się

Życie nie zawsze jest fajne i nie zmienimy tego. Zaakceptuj, że w Twoim życiu są wzloty i upadki i wszystko się delikatnie wokół nich kołysze. Rób wszystko z uwagą i jak najwięcej żyj chwilą. Nie myśl o wszelkiego rodzaju negatywnych rzeczach, które mogą się wydarzyć. Dbaj o swoje pozytywne spojrzenie na przyszłość. Zauważysz, że pozytywne myśli od razu sprawią, że poczujesz się dużo lepiej.

5. Wyznaczaj granice

Musisz nauczyć swoje środowisko traktować Cię tak, jak Ty tego chcesz. Robisz to, wyznaczając granice i egzekwując je, gdy zostaną przekroczone. Osoby kochające siebie strzegą swoich granic, ponieważ uważają, że są godne dobrego traktowania.

6. Dbaj o swoje ciało

Dbaj nie tylko o siebie duchowo, ale także o swoje ciało. Brak miłości własnej jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jeśli nie uważasz się za osobę wartościową, rzadziej będziesz dbać o swoje ciało. Ważne jest, aby w razie potrzeby odpocząć, wystarczająco dużo ćwiczyć i zdrowo się odżywiać.

„Brak miłości własnej jest źródłem wielu problemów zdrowotnych”

7. Praw sobie komplementy

Kiedy regularnie klepiesz siebie po plecach, budujesz poczucie własnej wartości. Więc powiedz sobie, jak dobrze sobie radzisz. Rób to także dla małych rzeczy.

8. Wybaczaj sobie

Często jesteśmy bardziej okrutni dla siebie niż dla innych. Ma to sens, ale jest też tragiczne. Puść przeszłość w niepamięć. Robiłeś(-aś) wtedy rzeczy z wiedzą i doświadczeniem z tamtego momentu. Teraz może zrobił(a)byś to inaczej, odpuść sobie. Wydoroślałeś(-aś) i zmieniłeś(-aś) się. Więc wybacz sobie i odpuść przeszłość.

Co robisz, żeby bardziej siebie kochać? Podziel się z nami swoimi wskazówkami!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?