Otwarty związek – wszystkie porady i wskazówki

couple in bed

Wyobraź sobie. Masz fajny związek, ale gdzieś zaczyna pojawiać się ciekawość, jak by to było gdybyś mógł/mogła uprawiać seks z kimś innym niż Twój stały partner/-ka. Co wtedy zrobisz? Czy ignorujesz to uczucie, czy też potajemnie zdradzasz? Coraz więcej osób decyduje się na otwartą dyskusję na ten temat w swoich związkach. I czasami ta rozmowa, w efekcie prowadzi do otwartego lub wolnego związku. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących udanego otwartego związku!

Czym jest otwarty związek?

W naszym dzisiejszym społeczeństwie monogamia jest normą. Jednak nie wszyscy wierzą w tę monogamię. I nie każdy jest dobry w byciu monogamicznym. Badania pokazują, że około 40-50% ludzi zdradza swojego partnera. Dla ludzi, którzy nie zawsze czują potrzebę bycia monogamicznymi, otwarty związek może być przyjemną alternatywą!

Otwarty związek to… stały związek, w którym partnerzy dają sobie nawzajem pozwolenie, aby nie być ze sobą na wyłączność seksualną lub emocjonalną.

To, w jaki sposób wygląda otwarty związek, różni się w zależności od pary. Niektóre pary dadzą sobie pozwolenie na jednorazowy kontakt seksualny, podczas gdy inne mogą nie mieć problemu z powtarzającymi się kontaktami z innymi osobami. Wygląda to różnie, w zależności od pary, czy partnerzy udzielają sobie wzajemnie zgody tylko seks czy dozwolone jest również budowanie więzi emocjonalnej. W niektórych przypadkach jeden z partnerów może nawiązywać kontakty z innymi osobami, podczas gdy drugi pozostaje monogamiczny

Dlaczego ktoś decyduje się na otwarty związek?

Może Ci się to wydać dziwnym pomysłem. Dlaczego ktoś miałby tego chcieć, takiego wolnego związku? Ale czy wiesz, że wiele osób fantazjuje o uprawianiu seksu z kimś innym niż ich stały partner/-ka? Około dwie trzecie kobiet myśli o uprawianiu seksu z kimś innym. I nie jest to koniecznie znak, że coś złego dzieje się w związku. Niemniej jednak, stały związek nie dla każdego oznacza drogę do szczęścia. Wręcz przeciwnie, czasami partnerzy będą czuli się szczęśliwsi w wolnym związku.

Zapamiętaj dobrze! Wybór monogamicznego lub wolnego związku zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego partnera/partnerki. Cokolwiek wybierzesz, jedno nie jest lepsze ani gorsze od drugiego.

Efekt Coolidge’a

Jest to możliwe, że po seksie z kimś innym, można mieć większą ochotę na seks z własnym partnerem/partnerką. W biologii zjawisko to nazywane jest Efektem Coolidge 'a. Efekt ten opisuje zjawisko polegające na tym, że ludzie – zwłaszcza mężczyźni – z czasem tracą zainteresowanie seksualne swoją obecną partnerką. Jednak nadal mają zainteresowanie w stosunku do innych osób. Kiedy uprawiasz seks z kimś spoza Twojego stałego związku, wywołuje to ponowne seksualne zainteresowanie Twoim stałym partnerem/partnerką.

Wskazówki dotyczące udanego otwartego związku

Czy Ty i Twój partner jesteście w otwartym związku, lub rozważasz otwarty związek? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które sprawią, że osiągniecie prawdziwy sukces!

  1. Zastanówcie się, co lubicie u siebie nawzajem i wyraźcie to w pozytywny sposób. Przykład: „Niczego mi nie brakuje i jestem z Tobą bardzo szczęśliwy/-a. Kocham Cię. A jednak zauważam, że potrzebuję uwagi ze strony innych osób”.
  2. Powiedz jasno, że się kochacie i że nie ma powodu, aby w tę miłość wątpić.
  3. Wyznacz wyraźne granice. Przedyskutujcie więc wspólnie, na co sobie nawzajem pozwolicie, a na co nie jest akceptowalne. Pomyśl na przykład o seksualnym lub emocjonalnym związku z kimś innym, o bezpieczeństwie (choroby weneryczne), o tym, czy powiedzieć stałemu partnerowi/partnerce, czy nie, o jednorazowym czy powtarzającym się kontakcie itd. Ważne jest, abyście oboje popierali te wybory.
  4. Pielęgnujcie wzajemne zaufanie do siebie. Otwarty związek może się udać tylko wtedy, gdy masz głębokie zaufanie do siebie nawzajem i do Waszego uczucia.
  5. Wypróbuj to najpierw! Więc nie wskakuj od razu na głęboką wodę. Możecie w ten sposób sprawdzić, czy wolny związek jest naprawdę czymś dla Was.
  6. Zawsze wsłuchuj się w swoje uczucia. Może się zdarzyć, że pojawi się zazdrość. Omówcie wspólnie, co dokładnie jest Wam potrzebne, aby nadal być szczęśliwymi w otwartym związku.
  7. Bądź świadomy/-a, jakie są konsekwencje, jeżeli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu otwartego związku Może to być na przykład to, że będziesz otrzymywać mniej uwagi od swojego partnera/partnerki. Dlatego nie pomijaj wskazówki numer 5 i wypróbuj otwarty związek przez jakiś czas.

Czy jesteś w otwartym związku? A może rozważasz otwarty związek? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej. Jesteśmy bardzo ciekawi!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

Chcesz nas obserwować?