Romans w pracy? Jak sobie z tym poradzić.

colleagues

Niestety nie mamy na to wpływu, w kim się zakochamy i czasami dochodzi do naprawdę niezręcznych sytuacji. Na przykład zakochujesz się w kimś, kto jest już zajęty, kto nie jest tobą zainteresowany albo w koleżance lub koledze z pracy! To ostatnie, oczywiście, nie jest koniecznie trudne lub złe, ale może sprawić, że sytuacja w pracy będzie niekomfortowa, niezręczna lub denerwująca, jeśli sprawy nie potoczą się tak, jak masz na to nadzieję. W tym artykule powiemy Ci, co zrobić, jeśli jesteś zakochany(-a) w koledze lub koleżance z pracy.

Praca + koleżanki/koledzy = flirt

Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli zakochasz się w koleżance lub koledze z pracy. Biuro to wspaniałe miejsce do flirtu. Pracujecie w tej samej firmie, więc prawdopodobnie łączy Was ta sama pasja. Poza tym, w pracy widzisz wszystkich w ich najlepszym wydaniu, bo nikt nie chodzi do pracy zaniedbany. Po intensywnym spotkaniu miło pogadać z kolegami o drobiazgach czy planach na weekend i zanim się zorientujesz, dobrze znasz swoich współpracowników. Flirtowanie w miejscu pracy jest prawie tak normalne, jak picie kawy, więc nic dziwnego, że mogą pojawić się głębsze uczucia.

verliefd op collega

Czy to źle, jeśli masz uczucia do koleżanki lub kolegi z pracy?

Niekoniecznie. Są różne sytuacje, które teraz omówimy. Ekscytujący romans w pracy może być bardzo fajny, ale jeśli macie od niego inne oczekiwania lub związek jest niemożliwy, może stać się to bardzo trudne.

1. Jesteś zakochana(-y) w koleżance/koledze, ale ona/on o tym nie wie

Trudna sytuacja. Pewnie dużo o niej/o nim myślisz i nie możesz skupić się na swojej pracy. Wciąż zastanawiasz się, czy powinieneś to powiedzieć. Ale co, jeśli powiesz i nie będzie to wzajemne uczucie? Może Cię to kosztować kilka naprawdę niezręcznych chwil… Z tego powodu wiele osób utrzymuje w tajemnicy swoje zauroczenie koleżanką/kolegą z pracy. W takiej sytuacji musisz sam się zastanowić, jakie są plusy i minusy. Czy warto? Czy myślisz, że ona/on też Cię lubi, czy też nie ma ku temu powodów? W tym drugim przypadku lepiej jest poczekać i zobaczyć. Nie jest dobrym pomysłem, aby znienacka dać znać współpracownikowi, że coś do niej/niego czujesz.

2. Jesteś zakochana(-y) w koleżance/koledze, ale nie jesteś singlem

Jest to sytuacja, której nie chcesz. Ale niestety zdarza się to często. Ty jesteś w związku, Twój współpracownik jest w związku lub oboje jesteście w związku. W każdym razie: nie jesteście oboje singlami. Wiesz, że Wasz flirt nie powinien dalej się posuwać, ale to bardzo trudne. Nie możesz wybrać, w kim się zakochasz, a jeśli masz już uczucia do kogoś, kogo widujesz prawie codziennie, to bardzo trudno je stłumić lub zignorować. Niezależnie od tego, czy macie wspólne spotkanie, wjeżdżacie na parking w tym samym czasie, czy razem pijecie kawę… wszystko jest ekscytujące, a zwłaszcza jeśli podzielacie te uczucia.

„Wiesz, że Wasz flirt nie powinien dalej się posuwać, ale to bardzo trudne, jeśli tak często się widujecie”.

Zaczęło się prawdopodobnie od jakiegoś niewinnego flirtu, ale wkrótce nie rozmawialiście już tylko o pracy i coraz częściej pisaliście do siebie wiadomości. Może byliście razem na drinku po pracy. Nie ma w tym nic złego, jeśli jednak rozwijacie do siebie silne uczucia, ale chcecie zostać ze swoimi partnerami, Wasz romans w pracy naprawdę powinien się skończyć, zanim przekroczycie niebezpieczną granicę.

Rozwiązanie:

Jak się odkochać? Jest to trudne i prawie niemożliwe, zwłaszcza gdy trzeba się tak często widywać i rozmawiać ze sobą. Dlatego unikanie siebie nie wchodzi w grę. Możecie nadal widywać się ze sobą i nie poddawać się swoim żądzom, czyli po prostu przyjaźnić się z podtekstem. Ale wtedy tak naprawdę sami się oszukujecie. A ponadto musicie mieć bardzo silną wolę. Jesteś tylko człowiekiem. Inna opcja: Wasza relacja jest czysto biznesowa, a zatem nie rozmawiacie o niczym innym niż o pracy. Staraj się jak najbardziej zdystansować. Więc nie szukajcie siebie podczas przerwy bez względu na to, jak bardzo tego chcecie. Przestańcie wysyłać do siebie zalotne wiadomości. Twoja koleżanka wygląda uroczo? Nie mów jej komplementu.

„Jeśli rozwijacie do siebie silne uczucia, ale chcecie zostać ze swoimi partnerami, Wasz romans w pracy naprawdę powinien się skończyć”.

3. Jesteś zakochana(-y) w koleżance/koledze, ale bez wzajemności

Flirtujecie ze sobą, łączy Was fajna więź i decydujesz się podzielić tym, co o niej/o nim myślisz. Ale koleżanka/kolega mówi, że to uczucie nie jest wzajemne. Aj, aj, aj. Bolesne… Musisz więc zadbać o to, aby nie było to dla Ciebie niekomfortowe, w przeciwnym razie chodzenie do pracy może stać się bardzo nieprzyjemne. Dlatego zastanów się bardzo dobrze, czy mądrze jest dzielić się swoimi uczuciami z tą osobą. Nie możesz spać, musisz to z siebie wyrzucić i myślisz, że ona/on może czuć to samo? Go for it. Ale nie zapomnij o najgorszym scenariuszu.

Rozwiązanie:

Najgorszy scenariusz okazał się prawdą? Nie unikaj koleżanki/kolegi! Po prostu kontynuujcie rozmowy jak do tej pory. I może po jakimś czasie będziesz mógł powiedzieć, że się pomyliłeś i że wcale nie jesteś zakochany, ale po prostu bardzo zadowolony z więzi, którą macie.

4. Jesteś zakochana(-y) w koleżance/koledze, ale macie inne oczekiwania

Zaczyna się miło i ekscytująco. Było dużo flirtowania i prawdopodobnie spotkaliście się poza pracą i uprawialiście seks, ale potem okazało się, że macie inne oczekiwania… Podoba Ci się tak. Trzymacie to w tajemnicy przed wszystkimi i widujecie się od czasu do czasu na seks, kolację lub film. Ale ona/on chce więcej; stały związek oraz otwartość i uczciwość wobec innych. Jeśli Wasz krótkotrwały związek się rozpadnie, wpadanie na siebie w pracy może być bardzo niewygodne. A zwłaszcza jeśli jedno z Was zwiąże się z kim innym.

Rozwiązanie:

Poszukaj nowej pracy. Nie, to oczywiście lekka przesada, ale w tej chwili może się wydawać, że to jedyne rozwiązanie. Nieco mniej drastycznym rozwiązaniem jest rozmowa! Porozmawiajcie ze sobą o swoich oczekiwaniach, aby przygotować coś w rodzaju planu postępowania. W ten sposób możecie wspólnie zdecydować o tym, aby kontakt był jak najmniejszy lub aby pozostać przyjaciółmi. W każdym razie, w takiej sytuacji ważne jest, aby jasno określić, czego od siebie na wzajem oczekujecie. Wtedy wszystko powinno być dobrze!

5. Jesteś zakochana(-y) w swojej koleżance/swoim koledze i oboje chcecie tego samego

JACKPOT. Macie świetny biurowy romans. Potajemnie całujecie się na korytarzu, puszczacie do siebie oczka zza komputerów… Ach, wygląda na to, że znowu macie po 16 lat. Dopóki praca na tym nie cierpi, jest to wspaniały związek! Po pierwszej fazie zauroczenia i romantyzmu zrobicie się trochę poważniejsi. Pamiętaj, że inni koledzy będą o Was mówić i że zawsze się znajdą osoby, które będą tylko negatywnie nastawione. Ale skup się na sobie i swojej partnerce/swoim partnerze i nie pozwól, aby opinie innych Was niepokoiły (przy okazji spójrz na politykę swojej firmy dotyczącą związków w pracy! Niektóre z nich nie są temu przychylne).

Jesteś zakochana(-y) w swojej koleżance/swoim koledze i co dalej?

Po przeczytaniu tych 5 scenariuszy prawdopodobnie sam już wiesz, co zrobić. Jakie jest ryzyko, a jaka jest nagroda? Tylko Ty sam możesz to określić na podstawie swojej konkretnej sytuacji. Miłość działa w tajemniczy sposób… jeśli naprawdę jesteś zakochany, musisz działać zgodnie z nią. Ale najpierw dobrze przyjrzyj się temu, co czujesz: czy naprawdę jest zakochany? A może to tyko pożądanie? Nuda? Ekscytacja? Nie chcesz niepotrzebnie narażać uczuć swoich i tej drugiej osoby.

Czy kiedykolwiek byłaś zakochana/byłeś zakochany w koleżance/koledze z pracy?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?