Suchość pochwy? Najlepsze wskazówki na suchą pochwę

sexy woman in bed

Swędzenie, pieczenie, ból, a nawet krwawienie. Jeśli cierpisz na suchość pochwy, te objawy mogą wydawać Ci się znajome. Co możesz z tym zrobić? Na szczęście istnieje wiele rozwiązań pozwalających zwalczyć ten problem. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, jak radzić sobie z suchością pochwy!

Używaj lubrykantu

Lubrykant to dobry żel przyjazny dla ciała, który może pomóc Twojej pochwie w utrzymaniu jej wilgoci. Stosowanie go może być bardzo przyjemne szczególnie przed i w trakcie stosunku. Wybierz lubrykant na bazie wody, ponieważ jest on najbardziej zbliżony do wilgotności organizmu. Nałóż trochę na zewnątrz i wewnątrz pochwy. Zobaczysz, że doskonale pomaga pozbyć się (bolesnych) dolegliwości podczas kochania się. Nie jesteś pewna, który lubrykant wybrać? Przeczytaj nasz artykuł na temat wyboru odpowiedniego lubrykantu.

Irygator do pochwy i lubrykant

Jeśli lubrykant nie wnika wystarczająco głęboko, możesz użyć irygatora do pochwy. Jest to pompka, do której możesz wprowadzić lubrykant. Włóż końcówkę do pochwy, a następnie ściśnij pompkę, aby zaaplikować żel. W przypadku suchości pochwy możesz również używać lubrykantu, kiedy akurat nie odbywasz stosunku płciowego. Dzięki temu możesz komfortowo spacerować, jeździć na rowerze i uprawiać sport!

„W przypadku suchości pochwy możesz również użyć lubrykantu, kiedy akurat nie odbywasz stosunku płciowego”.

Przyłóż się do gry wstępnej

Ta wskazówka jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy chcesz uprawiać seks. Ogólnie rzecz biorąc, kobiece ciało potrzebuje trochę czasu, żeby się podniecić, a zatem również po to, aby wytworzyć płyn w pochwie. Im więcej czasu poświęcasz na grę wstępną, tym Twoja pochwa ma więcej czasu, aby się nawilżyć.

W rzeczywistości nie trzeba używać do niej tylko samych palców, bo czasami wytworzona wilgoć jest wraz z nimi wycierana. Spróbuj gorących rozmów, mini wibratora lub seksu oralnego, aby się podniecić. Możesz też spróbować masażu erotycznego. Oczywiście czasami nie ma czasu na grę wstępną. Ale staraj się poświęcić na nią tak dużo czasu, jak potrzebujesz, żeby naprawdę się podniecić. Możesz również porozmawiać o tym ze swoim partnerem/partnerką. On/ona z pewnością zrozumie, że dobra gra wstępna ostatecznie przyczynia się do lepszego seksu.

Zrelaksuj się i odpręż

Mówią, że ciało i umysł współpracują ze sobą. Kiedy jesteś zestresowana, może to mieć wpływ na wartość pH Twojej pochwy. Zaburzona wartość pH może prowadzić do uczucia suchości, a ostatecznie nawet do nieprzyjemnej infekcji grzybiczej pochwy. Postaraj się odpocząć przez tydzień; w razie potrzeby weź kilka dni wolnych od pracy lub innych zobowiązań. Weź kąpiel, dobrze się wyśpij lub idź na masaż. Krótko mówiąc: porozpieszczaj się.

„Postaraj się odpocząć przez tydzień; w razie potrzeby weź kilka dni wolnych od pracy lub innych zobowiązań”.

Relaks pomaga również w sypialni. Jeśli obawiasz się, że Twoja pochwa nie nawilża się wystarczająco dobrze podczas seksu, lub że seks będzie boleć, istnieje duża szansa, że właśnie tak się stanie. Z powodu stresu może zdarzyć się również taka sytuacja, że mięśnie w pochwie i wokół niej napinają się, co może sprawić, że seks będzie bardzo bolesny. Spróbuj przezwyciężyć swoje lęki, a zobaczysz, że seks będzie o wiele lepszy niż wcześniej. Spróbuj też powolnego seksu tantrycznego.

vaginale droogheid

Unikaj niektórych produktów

Istnieje szereg produktów, które zmniejszają ilość wilgoci, a czasem nawet wpływają na wartość pH w pochwie (kwasowość). To nie tylko denerwujące, lecz może również dać pole do popisu bakteriom, co z kolei może prowadzić do infekcji grzybiczej. Przykładami tego typu produktów są kosmetyki pielęgnacyjne specjalnie dla pochwy, tampony i mydło.

„Zaburzona wartość pH pochwy nie tylko jest denerwująca, lecz może również dać pole do popisu bakteriom, co z kolei może prowadzić do infekcji grzybiczej”.

Mydło zaburza wartość pH i może nawet wysuszyć błony śluzowe pochwy. Natomiast tampony z łatwością wchłaniają dużo wilgoci. Dlatego używaj ich tylko wtedy, gdy Twoje miesiączki są naprawdę obfite. Chcemy Ciebie też przestrzec przed mydłem do higieny intymnej. Tego rodzaju produkty pielęgnacyjne przeznaczone do mycia pochwy można znaleźć w drogerii, a nawet w supermarkecie. Unikaj ich. Mydło jest mydłem. Myj pochwę tylko letnią/ciepłą wodą. Woda zupełnie wystarczy!

Bądź aktywna seksualnie

Możesz pomyśleć o swojej pochwie jak o motorku. Jeśli nie działa zbyt często, olej wysycha, a jego części sztywnieją. Lub innymi słowy: „nieużywany mięsień zanika”. Kiedy jesteś aktywna seksualnie, Twoje ciało jest bardziej zaznajomione z uczuciem podniecenia i produkcją wydzieliny z pochwy.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz uprawiać seks codziennie lub robić to wbrew swojej woli. Spróbuj zwiększyć swoją aktywność seksualną. Nie zawsze musisz angażować w to swojego partnera. Zabawa solo swoimi palcami może wystarczyć, aby Twoja pochwa działała. Rób to tak często, jak chcesz, a zobaczysz, że błony śluzowe w Twojej pochwie znowu zaczną lepiej funkcjonować!

„Zabawa solo swoimi palcami może wystarczyć, aby Twoja pochwa działała”.

Idź do lekarza

Gdy próbowałaś już wielu rzeczy, ale nic nie działa, czas złożyć wizytę lekarzowi. Powód może być bardzo prosty: na przykład obniżony poziom estrogenu. Cierpi na to wiele kobiet szczególnie w okresie menopauzy. W takim przypadku lekarz może Ci przepisać na przykład krem lub tabletki z estrogenem.

Ale nawet jeśli dzieje się coś innego, Twój lekarz najprawdopodobniej będzie w stanie to odkryć. Możesz się dalej martwić, ale po co masz to robić, jeśli lekarz za pomocą prostej rozmowy lub badania może dowiedzieć się, dlaczego masz suchą pochwę?

Czy Ty też cierpisz na suchość pochwy i chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami? Zostaw komentarz poniżej!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?