Wpływ cyklu miesiączkowego na Twoje ciało i zachowanie

menstrual cycle

Jako kobieta z cyklem menstruacyjnym wiesz, że hormony wywierają ogromny wpływ na Twój stan w ciągu miesiąca. W związku z tym raz czujesz się energiczna i wesoła, a kilka dni później nawet trochę zdołowana. Nie, to nie jest wymówka ani usprawiedliwienie dla kobiet. Cykl menstruacyjny i związane z nim hormony mają faktyczny wpływ na nasze ciało i zachowanie.

Jeśli wiesz, jak działa Twój cykl i czego się spodziewać, możesz z tego skorzystać. W tym artykule omawiamy 4 fazy Twojego cyklu i czego się spodziewać w tych okresach.

Więcej o cyklu menstruacyjnym

Kilka informacji o cyklu menstruacyjnym. Będziemy teraz bardzo często używać słowa średnia, ponieważ każda kobieta jest inna i ma inny cykl. U niektórych trwa on 21 dni, a u innych 35. Ponadto cykl jednej kobiety może się również różnić w zależności od miesiąca… Ale długość trwania cyklu wynosi średnio 28 dni. Mamy nadzieję, że nadal to rozumiesz. Między okresem a owulacją są średnio dwa tygodnie. Tak więc cykl zaczyna się w pierwszym dniu Twojego okresu (krwawienie), następnie około 14 dni później owulujesz i około 14 dni później znowu masz miesiączkę.

„Każda kobieta jest inna i ma inny cykl menstruacyjny. Twój cykl może się nawet zmieniać z miesiąca na miesiąc”.

Dwa najważniejsze hormony

  • Estrogen — stymuluje wzrost pęcherzyka jajnikowego (Twojego jajeczka) oraz reguluje grubość macicy i wydzieliny pochwowej. Ma również wpływ na mózg, a tym samym na nastrój, kości, serce i skórę.
  • Progesteron — przygotowuje endometrium na ewentualną ciążę, dzięki czemu zagęszcza się i wraz z estrogenem powoduje skok jajeczka (owulacja). Wpływa również na metabolizm, uczucie głodu, nastrój i układ odpornościowy.

Tydzień 1: Okres i związane z nimi niewygody i wygody

Tydzień Twojego krwawienia. Wiele osób uważa, że jest to najbardziej irytująca faza cyklu miesiączkowego, ale pod względem hormonalnym i psychicznym nie jest to najgorszy czas. W tym okresie będziesz oczywiście odczuwała fizyczny dyskomfort w postaci krwawienia, skurczów i bólów głowy. Bóle głowy mogą mieć kilka przyczyn, ale jeśli odczuwasz je w pierwszych dniach okresu, najprawdopodobniej jest to spowodowane obniżonym poziomem estrogenu.

„Hormonalnie i psychicznie to nie jest najgorszy czas”.

Wróćmy do części mentalnej. Podczas miesiączki nie masz ani skoku, ani spadku hormonów, więc pod tym względem jest masz spokój w ciele, a zatem również w głowie. Od pierwszego dnia miesiączki wzrasta poziom serotoniny, dzięki czemu czujesz się bardziej wesoła i pobudzona. Pod koniec tego tygodnia zauważysz, że łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi. Dzieje się tak, ponieważ w tej fazie jesteś wyjątkowo empatyczna.

invloed van hormonen

Tydzień 2: Wysoki próg bólu i faza superwoman

To najlepszy tydzień miesiąca. Dlatego nazywamy go fazą superwoman. Ponieważ podczas niej poradzisz sobie ze wszystkim! Teraz jest czas na zrobienie sobie tatuażu, depilację woskiem lub cokolwiek innego bolesnego. Ponieważ teraz Twój próg bólu jest najwyższy. Ponadto Twój zmysł węchu również będzie w tym czasie lepszy. Poza tym jest to czas na robienie rzeczy, ponieważ Twój umysł lepiej działa, czujesz się mniej sentymentalna i dzięki temu możesz lepiej podejmować ważne decyzje i mówić ludziom prawdę. Więc zamieniasz się w silną superwoman!

„Teraz nadszedł czas na działanie, ponieważ Twój umysł lepiej działa i czujesz się mniej sentymentalna, a przez to silniejsza!”

Czy kiedykolwiek miałaś wielką ochotę na zakupy? To uczucie, że po prostu musisz iść coś kupić? Wróć myślami do ostatniego takiego razu. To było prawdopodobnie w tym tygodniu! Podstawowy powód? Nadchodzi Twoja owulacja i podświadomie chcesz wyglądać jak najlepiej (przez piękne ubrania, makijaż i pielęgnację), aby łatwo znaleźć partnera 😮 Czy naprawdę tak będzie?

A tak, jeszcze jedna szczególna rzecz od Matki Natury: w okolicach owulacji i tuż przed (owulujesz, a zatem w momencie, gdy jesteś płodna) Twoje libido rośnie i masz większą ochotę na seks! Zabawy z partnerem również są bardziej satysfakcjonujące i masz większą szansę na osiągnięcie orgazmu.

Tydzień 3: Owulacja i atrakcyjność

Witaj w tygodniu Twojej owulacji. Nie jest to Twój najlepszy tydzień, ale jeśli wiesz, jak sobie z tym poradzić, może być to świetny czas!

W tej fazie zauważasz, że upławy znacznie się zwiększają i wyraźnie się zmieniają. Niektóre kobiety porównują je do białka jajka. Są one nieco cieńsze i śliskie, aby umożliwić plemnikom wniknięcie i łatwiejsze skierowanie ich do komórki jajowej. Jest to nawet jeden ze sposobów, w jaki kobiety mogą śledzić swoją owulację. Monitorują swoją wydzielinę przez cały miesiąc, a kiedy widzą, że staje się śliski i cieńszy, wiedzą, że wkrótce nastąpi owulacja.

„Tuż przed owulacją nieświadomie robisz siebie bardziej atrakcyjną”.

W tej fazie Twoje ciało będzie robiło wszystko, co w jego mocy, aby sprzyjać zajściu w ciążę. W ten sposób nieświadomie uatrakcyjniasz się, zmienia się też Twój głos (oczywiście bardzo subtelnie), aby był bardziej atrakcyjny dla innych. Często staje się trochę wyższy i zachrypnięty. A do tego masz większy popęd seksualny, a wszyscy wiemy, że nie ma ciąży bez seksu 😉

Info: Wydzielina z pochwy – dlaczego ją mamy?

  • Wilgoć: utrzymuje nawilżoną pochwę.
  • Oczyszczanie: Z wydzieliną usuwane są na zewnątrz martwe komórki naskórka i bakterie. Utrzymuje Twoją pochwę czystą i zdrową.
  • Ochrona: zapobiega przedostawaniu się złych bakterii do macicy.

W tym tygodniu mogą wystąpić objawy przed PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Możesz być trochę drażliwa i wrażliwa na emocje. Ponadto stan Twojej cery może się też nieco pogorszyć. Głównie wokół podbródka i szczęki. Ale na szczęście tylko przez krótki czas. Powód? Spada poziom estrogenu.

Podczas owulacji masz wysokie libido, ale kilka dni po niej Twoje libido znowu spadnie. Wysoki poziom progesteronu wywołuje efekt „znieczulenia”, który sprawia, że czujesz się mniej skłonna do robienia czegokolwiek. W związku z tym nie będziesz bardzo zmotywowana do ćwiczeń, ale jeśli chcesz schudnąć, powinieneś to zrobić już teraz! W tej fazie cyklu miesiączkowego spalasz kalorie o ok. 30% szybciej!

invloed hormonen

Tydzień 4: PMS – SOS, SOS!

Cześć PMS! To najmniej lubiany tydzień większości kobiet. Brak równowagi hormonalnej powoduje typowe zespoły PMS: depresja, lęk, drażliwość i wahania nastroju. Zwiększenie poziomu estrogenu sprawia, że jesteś trochę cieplejsza i masz niski poziom progesteronu (pamiętasz? To ten znieczulający hormon), przez co trudniej jest Ci zasypiać. Ale wiemy, co możesz zrobić, jeśli nie możesz zasnąć: Twoje libido wróci, a w połączeniu z podrażnieniem, które możesz czuć, możesz użyć tego do jakiegoś miłego ostrego seksu!

„Brak równowagi hormonalnej powoduje typowe zespoły PMS: depresja, lęk, drażliwość i wahania nastroju”.

Wiele kobiet zauważa, że ich piersi rosną w okresie poprzedzającym miesiączkę. Mogą one urosnąć nawet o cały rozmiar miseczki, a ponieważ są spuchnięte, będą też twardsze i bardziej okrągłe niż w inne dni. Chociaż Twoje piersi wyglądają teraz bardzo (bardzo) pięknie, prawdopodobnie są też bardzo wrażliwe i bolesne.

Invloed van hormonen

Czy zauważyłaś też, że trudniej jest zrobić numer 2 w toalecie tuż przed okresem? To dlatego, że hormony przygotowujące macicę na miesiączkę mogą przypadkowo wpłynąć też na Twój odbyt. Obszary te są oczywiście bardzo blisko siebie. Więc może to spowodować nawet biegunkę lub zaparcia. Możesz również cierpieć z tego powodu podczas okresu. A nawet wyć! Ale tak naprawdę to wystarczy, żeby się popłakać, bo na tym etapie możesz ryczeć naprawdę ze wszystkiego. Kaczka, która nie może wyjść z wody, cheerleaderka w kostiumie dinozaura, która z powodzeniem wykona salto lub kiedy ktoś Ci powie, że masz plamę na spodniach (tak, to są – niestety – prawdziwe sytuacje).

„A nawet wyć! Ale tak naprawdę to wystarczy, żeby się popłakać, bo na tym etapie możesz ryczeć naprawdę ze wszystkiego”.

A jeśli to wszystko nie jest wystarczająco irytujące, to na dodatek Twój próg bólu jest teraz bardzo niski i może sprawić, że poczujesz się niepewnie. Podczas gdy zwykle jesteś bardzo zadowolona z siebie, możesz teraz patrzeć w lustro i być bardzo rozczarowana z tego, co widzisz. Możesz wypróbować 20 strojów, ale wszystkie będą źle leżały. Twoje włosy nie chcą być na swoim miejscu, a Twoje ciało też już ma tego wszystkiego dość. Nie wiesz, co Cię ugryzło, dopóki się nie zorientujesz, że zaraz dostaniesz okres. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu pogodzić się z tym i uświadomić sobie, że to uczucie zniknie za dzień lub dwa.

Nasza porada? Ostrzegaj ludzi, których często się widujesz, że to ta pora miesiąca. Mogą wziąć to pod uwagę i będą wiedzieć, że możesz trochę inaczej reagować.

Jaka jest najbardziej szalona/najzabawniejsza/najdziwniejsza rzecz, nad którą płakałaś pod wpływem hormonów?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?