Wszystko, co musisz wiedzieć o seksualności!

sexualities

Kiedyś „normą” było, że chłopcy zakochują się tylko w dziewczynach, a dziewczyny tylko w chłopcach. Na szczęście z biegiem czasu jako społeczeństwo staliśmy się mniej ograniczeni i akceptujemy więcej różnych orientacji seksualnych. Tabu wokół tego tematu staje się coraz mniejsze i dobrze, ponieważ umiejętność wyrażania swojej seksualności jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych wartości.

Pewnie wiele osób nie zna innych orientacji seksualnych niż heteroseksualizm, homoseksualizm, biseksualizm czy aseksualizm. I nie ma w tym nic dziwnego, bo dopiero w ostatnich latach tak otwarcie i szeroko mówi się o kolejnych orientacjach. Zwłaszcza wśród młodych ludzi można zauważyć, że jest to coraz popularniejszy temat. Przyczyniają się do tego również media, na przykład seriale na Netflixie lub transpłciowi YouTuberzy podbijający świat.

Posiadanie seksualności nie jest jakąś fazą w życiu lub trendem, ale czymś, z czym się rodzisz jako osoba. Zrozumiałe jest również to, że w zdziwieniu unosisz brwi na słowa „panseksualność”, „cispłciowość” lub „panromantyczność”. Dlatego też stworzyliśmy poniższą listę wszystkich rodzajów seksualności (i kilku tożsamości płciowych).

Homoseksualizm

Osoby, które zakochują się w osobach tej samej płci i rozwijają w niej uczucia, są homoseksualistami. Mężczyzna w mężczyźnie (gej) lub kobieta w kobiecie (lesbijka).

Heteroseksualizm

Tego chyba nie musimy objaśniać, ale heteroseksualizm również pasuje do tej listy. Jako osoba heteroseksualna interesujesz się osobami przeciwnej płci. Dlatego para heteroseksualna zawsze składa się z mężczyzny i kobiety.

Oprócz heteroseksualności znamy również heteroelastyczność, która jest formą orientacji seksualnej. Charakteryzuje się minimalną aktywnością homoseksualną poza jej/jego orientacją heteroseksualną.

Biseksualizm

Osobę biseksualną pociągają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wśród biseksualistów wskazać można także różnice pomiędzy ich preferencjami, ponieważ osoba A może czuć większy pociąg do kobiet niż mężczyzn, podczas gdy u osoby B jest na odwrót. Bi w zasadzie oznacza „dwa”, więc osoby biseksualne mogą również lubić inne seksualności. Na przykład na osoby interpłciowe lub panseksualne.

Flexsiseksualizm

Jako osoba flexiseksualna jesteś elastyczny(-a) w swojej orientacji. Chociaż preferujesz określoną płeć, nadal ekscytujące jest czasami eksperymentowanie z tą samą płcią (jeśli jesteś hetero) lub inną płcią (jeśli jesteś homo).

Aromantyczność

Jeśli jesteś aromantyczny, nie doświadczasz żadnych romantycznych uczuć wobec innych osób. Zbudowana więź często będzie jedynie dobrą przyjaźnią lub związkiem seksualnym.

Aseksualizm

Ogólnie rzecz biorąc, czujesz zupełny brak pociągu seksualnego do innych osób i nie masz potrzeb seksualnych. Aseksualność nie jest preferencją ani konsekwencją żadnej traumy; nie jest także wyborem, ponieważ po prostu rodzisz się z nią. Osoby aseksualne oczywiście mogą mieć normalne relacje, w tym rozwijać romantyczne uczucia. Jednak nie czują pociągu seksualnego.

Różne definicje

Istnieje kilka definicji aseksualności:

  1. Brak zachowań seksualnych: niektórzy myślą, że osoby adeksualne po prostu nie uprawiają seksu. Ale nie jest dobra definicja. Pomyśl tylko, że istnieje wiele powodów, aby (tymczasowo) nie uprawiać seksu.
  2. Identyfikowanie się jako aseksualny: w tym przypadku osoba sama nazywa siebie „aseksualną”. Tak nazywa siebie 3,8% amerykańskiej populacji. Ale ta definicja ma również pewne niedopowiedzenia. Bo na jakiej podstawie ktoś uważa się za aseksualnego? Dla każdego może wyglądać to inaczej.
  3. Brak pociągu seksualnego: najczęściej przyjmowana definicja aseksualności, którą również przedstawiliśmy powyżej. W Wielkiej Brytanii odsetek takich osób wynosi około 1%. Ważne jest tutaj również rozróżnienie między romantycznym pociągiem a atrakcją seksualną. Ktoś może odczuwać potrzebę nawiązania romantycznego związku, lecz nie ma potrzeby uprawiania seksu.

Autoseksualność

Nie, to nie ma nic wspólnego z samochodami. Osoba autoseksualna osoba woli się sama masturbować niż uprawiać seks z innymi. Ciało innej osoby nie może podniecić osoby autoseksualnej, ale dotykanie samego siebie już tak. Może się zdarzyć, że preferencje dla seksu solo są silniejsze niż dla stosunku seksualnego z drugą osobą.

Panseksualizm

Osobę panseksualną można również nazwać omniseksualną. Odczuwają one pociąg seksualny, romantyczny lub emocjonalny do osób niezależnie od ich płci, lub tożsamości płciowej. Może to być mężczyzna, kobieta lub ktoś pomiędzy. Płeć nie jest decydująca dla preferencji osoby panseksualnej.

Panromantyczność

Osoba panromantyczna może rozwijać uczucia romantyczne do każdego, a właściwie dla wszystkich tożsamości płciowych i płci. Jednak nie odczuwa do nich pociągu seksualnego.

Cispłciowość

Cispłciowość jest diametralnie różna od transseksualizmu. Jeśli jesteś „cis”, czujesz się komfortowo z płcią, z którą się urodziłeś(-łaś). Przykład: urodziłaś się z kobiecymi cechami płciowymi, a także identyfikujesz się jako kobieta.

Transseksualizm

Najpierw porozmawiajmy o różnicy między transpłciowością a transseksualizmem. Osoba transpłciowa jest niebinarna i czuje się zarówno mężczyzną, jak i kobietą, lub jest mężczyzną, a czasami ubiera się i zachowuje jak kobieta. I na odwrót. Natomiast osoba transseksualna czuje się zamknięta w niewłaściwym ciele. Mężczyzna, który chce zostać kobietą lub kobieta, która chce zostać mężczyzną.

Czasami osoby takie decydują się na operację zmiany płci, a po jej przebyciu nazywamy ją/jego ex-transeksualistą. Ponadto ludzie czasami popełniają błąd, myląc transpłciowość z transwestytyzmem.

Interpłciowość

Osoba interpłciowa jest również znana jako hermafrodyta. Jest ona zarówno mężczyzną, jak i kobietą, ponieważ urodziła się z męskimi i żeńskimi cechami płciowymi. Po urodzeniu lekarz może doradzić, jaką płeć powinno mieć dziecko. W innych przypadkach dziecko może zdecydować o tym samo na późniejszym etapie.

Poliseksualizm

Tej seksualności nie należy mylić z poliamorią! Poliseksualiści generalnie czują większy pociąg do osób interpłciowych lub transpłciowych. Może mieć on charakter zarówno romantyczny, jak i seksualny.

Demiseksualizm

W wolnym tłumaczeniu demi oznacza „połowę”. Demiseksualizm znajduje się gdzieś pomiędzy seksualizmem a aseksualizmem. Takie osoby mogą odczuwać pociąg seksualny do innej osoby wyłącznie, jeśli nawiążą z nią wcześniej silną więź emocjonalną. Osoba demiseksualna ma zatem mniejszy popęd i pociąg seksualny. Innym określeniem demiseksualności jest również grey-A.

Czy znałeś(-aś) już wcześniej wszystkie wymienione typy seksualności? A jaka jest Twoja seksualność? Powiedz nam w komentarzu!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?