Wyjaśniamy znaczenie flag LGBTQ+

pride-flags

Gdy mowa o flagach reprezentujących społeczność LGBTQ+, prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi na myśl, to flaga w kolorach tęczy. Tęczowa flaga jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych flag na świecie i można ją znaleźć na imprezach i miejscach uczęszczanych przez osoby LGBTQ+, a także na wielu przedmiotach, takich jak buty, przypinki, torby, koszule, bransoletki, poduszki i wiele innych. Jednak czy wiesz, że w rzeczywistości gama flag jest szeroka i reprezentuje różne tożsamości płciowe i orientacje seksualne? Czy wiesz, co uosabiają wszystkie kolory tęczy, a także co symbolizują inne flagi dumy? Dowiedzmy się!

Symbol nadziei

Gilbert Baker

Zanim powstała flaga dumy, społeczność gejowska była reprezentowana przez inny symbol: różowy trójkąt. Jednak ze względu na mroczną historię, która za nim stoi (homoseksualiści zostali zmuszeni do noszenia różowego trójkąta podczas II wojny światowej), amerykański aktywista Gilbert Baker w roku 1978 zaczął szukać alternatywy. Czegoś, co symbolizuje nadzieję i wyzwolenie. Czegoś, co można było nosić z dumą i co nie kojarzyło się z uciskiem i poniżeniem.

„Coś, co symbolizuje nadzieję i wyzwolenie”

W swoich wspomnieniach pt. Rainbow Warrior Baker wyjaśnia, dlaczego wybrał tęczę. Podczas wieczornego wyjścia do Winterland Ballroom w San Francisco zauważył tłum, który był bardzo zróżnicowany i tworzył piękny pokaz kolorów. „Połączył nas taniec – w sposób magiczny i oczyszczający. Wszyscy tworzyliśmy wir kolorów i światła. Przypominało to tęczę. Tęczę. To był moment, w którym dokładnie wiedziałem, jaką flagę zrobię”.

Zmiany i aktualizacje

glibert-baker-pride-flag

Przez lata tęczową flagę poddano kilku zmianom i aktualizacjom. Oryginalna tęczowa flaga Gilberta Bakera składała się z ośmiu różnych kolorów: intensywnego różu, czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, turkusowego, indygo i fioletowego. Każdemu kolorowi Baker przypisał specjalne znaczenie:

  • Intensywny róż: seksualność
  • Czerwony: życie
  • Pomarańczowy: ukojenie
  • Żółty: światło
  • Zielony: więź z naturą
  • Turkusowy: magia / sztuka
  • Indygo: pogoda ducha
  • Fioletowy: duchowość

pride-flag

Jednak intensywny różowy barwnik był trudny do zdobycia, a tęczowa flaga szybko zyskała tak dużą popularność, że Baker postanowił usunąć ten pas z flagi. Później usunięto również pas turkusowy, a indygo zamieniono na niebieski, aby ułatwić masową produkcję. W efekcie powstała znana nam dzisiaj sześciokolorowa flaga. Oto aktualne znaczenia kolorów flagi:

  • Czerwony: życie
  • Pomarańczowy: ukojenie
  • Żółty: światło
  • Zielony: więź z naturą
  • Niebieski: harmonia
  • Fioletowy: duchowość

pride-flag-2017

pride-flag-2018

W 2017 roku stworzono nową wersję tęczowej flagi z czarno-brązowym pasem u góry, reprezentującą osoby kolorowe ze społeczności LGBTQ+. Rok później flagę ponownie zaktualizowano. Po lewej stronie flagi dodano trójkąt z jasnoniebieskimi, jasnoróżowymi i białymi paskami, które mają reprezentować społeczność transpłciową. Flaga ta jest powszechnie określana jako flaga dumy postępu.

Interseksualność

W 2021 roku flaga postępu została zmodyfikowana w taki sposób, aby uwzględniała również interseksualność. Po lewej stronie trójkąta dodano fioletowe koło na żółtym tle. Kolor fioletowy i żółty reprezentują neutralność płciową, a koło symbolizuje pełnię, kompletność i potencjał osób interseksualnych.

Inne flagi dumy

Chociaż tęczowa flaga ma reprezentować całą społeczność LGBTQ+, istnieje również wiele flag reprezentujących określoną część tej społeczności. Istnieje na przykład flaga dla społeczności lesbijskich, transpłciowych, panseksualnych, biseksualnych, o zmiennej tożsamości płciowej (genderfluid), niebinarnych i bezpłciowych, a jest ich znacznie więcej. Istnieje również flaga reprezentująca osoby heteroseksualne i cis-genderowe, które wspierają społeczność LGBTQ+, znana jako flaga sojusznicza. Poniżej przedstawiamy omówienie najpopularniejszych flag dumy i ich znaczenie. Pamiętaj, że to tylko mały fragment wszystkich istniejących obecnie flag dumy. Istnieje znacznie więcej płci, tożsamości, preferencji seksualnych i subkultur, które mają własne flagi dumy.

lesbian-pride-flagFlaga dumy lesbijek – istnieje kilka różnych wersji flagi dumy lesbijek, ale ta z dziewięcioma pasami w różnych odcieniach czerwieni, pomarańczy, fioletu i różu oraz białym pasem pośrodku jest jej najbardziej aktualną wersją (2018). Ma reprezentować dużą różnorodność tożsamości lesbijskich. Jednak wciąż trwa debata dotycząca inkluzywności i reprezentacji flagi.

bisexual-pride-flagFlaga dumy osób biseksualnych – biseksualizm oznacza pociąg seksualny zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Flagi dumy osób biseksualnych składają się z dwóch szerokich pasów i jednego mniejszego pośrodku. Kolor różowy reprezentuje pociąg do płci żeńskiej, niebieski – pociąg do płci męskiej, a fioletowy pas pośrodku stanowi mieszankę tych dwóch kolorów.

transgender-pride-flagFlaga dumy osób transpłciowych – osoby transpłciowe nie identyfikują się z płcią, którą przypisano im po narodzinach. Niektóre przechodzą do innej płci, inne nie. Są też osoby transpłciowe, które identyfikują się jako niebinarne lub genderqueer. Flaga osób transpłciowych składa się z niebieskich i różowych pasów, reprezentujących płeć męską i żeńską, a także białego pasa, reprezentującego osoby neutralne pod względem płci i osoby przechodzące transformację.

pansexual-pride-flag

Flaga dumy osób panseksualnych – osoby panseksualne czują pociąg do ludzi bez względu na płeć, z którą się identyfikują. Różowe i niebieskie pasy na fladze dumy reprezentują pociąg do ludzi, którzy identyfikują się jako kobiety lub mężczyźni. Pas żółty reprezentuje pociąg do osób, które identyfikują się jako niebinarne, genderqueer, androgyniczne, apłciowe lub w inny sposób nie identyfikują się z płcią męską lub żeńską.

asexual-pride-flagFlaga dumy osób aseksualnych – osoby aseksualne nie odczuwają lub prawie nie odczuwają pociągu seksualnego do innych ludzi. Niektóre z nich czują romantyczny pociąg do innych osób, a pozostałe – nie. Flaga dumy osób aseksualnych składa się z czterech pasów. Czarny reprezentuje aseksualność, szary – szarą strefę seksualności (strefę między seksualnością i aseksualnością) oraz demiseksualność, biały – brak aseksualności i sojuszników, a fioletowy – społeczność.

aromantic-pride-flagFlaga dumy osób aromantycznych – osoby aromantyczne nie odczuwają lub prawie nie odczuwają pociągu romantycznego do innych ludzi. Niektóre z nich odczuwają pociąg seksualny, a inne nie. Dwa zielone pasy na fladze reprezentują aromantyczność, co oznacza ludzi, którzy nie doświadczają uczuć romantycznych, biały reprezentuje pociąg platoniczny, a szary i czarny reprezentują spektrum seksualności, co oznacza pociąg seksualny i aseksualny.

demisexual-pride-flagFlaga dumy osób demiseksualnych – osoby demiseksualne potrzebują poczucia głębokiego emocjonalnego związku z osobą, zanim będą w stanie doświadczyć pociągu seksualnego. Flaga dumy osób demiseksualnych ma takie same kolory jak flaga dumy osób aseksualnych, ponieważ demiseksualność jest w spektrum aseksualności.

non-binary-pride-flagFlaga dumy osób niebinarnych – osoby niebinarne nie identyfikują się z płcią męską ani żeńską. Ich flaga dumy składa się z czterech pasów reprezentujących osoby spoza binarności płciowej (żółty), osoby identyfikujące się z wieloma płciami (biały), osoby o różnych płciach (fioletowy) i osoby apłciowe (czarny).

genderfluid-pride-flagFlaga dumy osób o zmiennej tożsamości płciowej (genderfluid) – osoby o zmiennej tożsamości płciowej nie mają określonej płci, ale płynnie przechodzą z jednej tożsamości płciowej do drugiej. Ich flaga dumy składa się z pięciu pasów. W kolejności od góry do dołu reprezentują one: kobiecość (różowy), brak płci (biały), mieszankę kobiecości i męskości (fioletowy), wszystkie płcie (czarny) i męskość (niebieski).

genderqueer-pride-flag

Flaga dumy osób genderqueer – genderqueer to termin zbiorczy dla osób, które nie identyfikują się wyłącznie z płcią męską lub żeńską. Kolor lawendowy (stanowiący połączenie tradycyjnie męskiego i żeńskiego koloru niebieskiego i różowego) reprezentuje androgynię, biały – tożsamość płciową, a zielony – niebinarność.

 

agender-pride-flagFlaga dumy osób apłciowych – osoby apłciowe nie identyfikują się z żadną płcią. Ma to swoje odzwierciedlenie na fladze dumy, gdzie kolor zielony reprezentuje osoby niebinarne, a biały, szary i czarny – brak płci.

 

ally-pride-flag

Flaga sojusznicza – sojusznicy to osoby cis-genderowe i heteroseksualne, które wspierają społeczność LGBTQ+. Flaga sojusznika to połączenie flagi tęczowej i flagi heteroseksualnej (czarne i białe pasy).

 



Czy udało ci się poprawnie zidentyfikować wszystkie wymienione flagi dumy? Daj nam znać w komentarzach!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 komentarz

Julka
16 września, 2023 10:22 pm

czy jest więcej modeli ponieważ jestem zainteresowana z moim duo.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?