„Czy można za bardzo zaufać partnerowi/partnerce?”
Czy mój/moja partner/partnerka zachowuje się dziwnie? Co mój/moja partner/partnerka myśli i robi za moimi plecami? Jeżeli borykasz się z takimi myślami i nie jesteś pewien/pewna, czy możesz zaufać swojemu partnerowi lub partnerce, to z pewnością nie jesteś jedyną taką osobą. Ale jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z tym problemem?
„Naciśnij hamulec”
Jeżeli kiedykolwiek miałeś/-aś wrażenie, że coś jest nie w porządku, że Twój/Twoja partner/partnerka w tajemnicy znajduje coś lub robi coś, czego Ty nie jesteś świadomy i tym bardziej możesz tego nie akceptować, to wiesz, jakie to może być nieprzyjemne. Być może starasz się zachować to dla siebie lub stłumić, być może kwestionujesz to, co się dzieje z Twoim/Twoją partnerem/partnerką.
Krok pierwszy to zatrzymanie gonitwy myśli. Można bez końca rozmyślać, smucić się lub ślepo oskarżać partnera, ale to nie poprawi sytuacji (ani atmosfery). Najpierw spróbuj się uspokoić i spojrzeć realistycznie na tę sytuację.
Spojrzenie wstecz
Aby wyrobić sobie jak najbardziej obiektywną opinię, dobrze jest się przez chwilę zastanowić. Zadaj sobie pytanie, jak Twój/Twoja partner/partnerka wypada w poniższych obszarach:
- Komunikuje się otwarcie i szczerze
- Szanuje Twoją przestrzeń, życzenia i ograniczenia
- Jest wyrozumiały/-a i pomocny/-a
- Wywiązuje się z umów/zachwouje się w sposób przewidywalny
Jeżeli ktoś zawsze ma zamkniętą postawę i nie jest w stanie rozmawiać o różnych sprawach, trudno jest zbudować zaufanie. Powoduje to również pewne napięcie, ponieważ uczucia i myśli są tłumione w sobie lub nie są wyrażane. Równie ważne dla poczucia bezpieczeństwa jest to, że respektowane są Twoje życzenia i granice. Niezależnie od tego, czy chodzi o coś tak prostego, jak czas dla siebie, czy o to, jak traktujecie się nawzajem w łóżku.
Też przeczytaj: Bądź najlepszym kochankiem/kochanką dla swojego partnera/partnerki i dla siebie samego/samej
Ty również postaw przed sobą lustro. Jakie są Twoje wyniki w tych dziedzinach?
- Czy masz racjonalne podejście
- Czy szanujesz jego/jej swoją przestrzeń, życzenia i ograniczenia
- Jest wyrozumiały/-a i pomocny/-a
- Jesteś pewny/-a siebie/niezależny/-a
Ktoś, kto kieruje się emocjami, będzie bardziej skłonny do postępowania wbrew faktom. Może to sprawiać wrażenie, że partner lub partnerka robi coś złego, podczas gdy w rzeczywistości może to być związane z czymś, co wydarzyło się w przeszłości, z innym partnerem lub partnerką. Jeżeli jesteś wyraźnie zależny od partnera, prawdopodobnie jesteś też bardzo opiekuńczy w stosunku do niego i może Ci się wydawać, że widzisz znaki, których tak naprawdę nie ma.
Jaki jest tego rezultat?
Jeżeli zauważysz, że Twój/Twoja partner/partnerka regularnie nie dotrzymuje słowa, to naturalne, że zaczniesz bić na alarm. Istnieje coś takiego jak zbytnie zaufanie do kogoś.
Z drugiej strony, nikt nie jest doskonały i Twoja ocena nigdy nie będzie w 100% trafna. Jeżeli Twój/Twoja partner/partnerka osiąga wysokie wyniki w tych dziedzinach, a Ty nie masz żadnych konkretnych powodów, by go/ją o coś podejrzewać, wyciąganie negatywnych wniosków jest nierozsądne.
Możesz być podatny/-a na to uczucie niepewności. Nic nie można na to poradzić. Wychowanie i doświadczenia życiowe kształtują styl przywiązania. Negatywne doświadczenia często pozostają w nas i dlatego mogą mieć większy wpływ.
Też przeczytaj: Chcesz poprawić jakość swojego związku? Dowiedz się więcej o pięciu językach miłości
Następny krok
Każdy ma chwile niepewności. Jeżeli jednak masz powody, by podejrzewać partnera – nawet jeśli jest to „małe” kłamstwo – postaraj się podejść do sprawy na spokojnie. Często lepiej jest pozwolić, by coś do nas w pierwszej kolejności w pełni dotarło, zanim zareagujemy na to zbyt impulsywnie. Pomyśl o tym, że za zachowaniem ludzi zawsze coś się kryje, i że nie zawsze jest to działanie z premedytacją lub w złych intencjach. To zależy od sytuacji.
„Pomaganie sobie nawzajem może być bardzo pozytywnym doświadczeniem.”
Czy zauważyłeś, że regularnie czujesz się podejrzliwy/-a lub „bez poczucia bezpieczeństwa”, nie mając ku temu żadnego bezpośredniego powodu? Jak już wspomniano, wiele osób cierpi z powodu braku poczucia bezpieczeństwa lub lęku separacyjnego, na przykład z powodu braku poczucia własnej wartości. Może potrzebujesz więcej uwagi lub potwierdzenia, że jesteś w porządku i kochany niż przeciętnie. A może szybko wyciągasz złe wnioski na temat swojego partnera/partnerki, atakując go/ją. Może to mieć negatywny wpływ na Wasz związek.
W obu przypadkach wskazana jest rozmowa z terapeutą lub psychologiem. Jest to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się dokładnie, skąd biorą się wyzwania dla Ciebie (lub dla Was) i jak najlepiej sobie z nimi poradzić. Jeżeli pomysł zaangażowania partnera Cię przeraża, jest to zrozumiałe. Problem nie zawsze jest jednak jednostronny, a wzajemna pomoc w tym procesie może być bardzo pozytywnym doświadczeniem.
Też przeczytaj: 8 wskazówek na temat tego, jak rozwinąć więcej miłości do siebie
Co sprawia, że tak się czujesz? I jakie kroki podejmiesz? Chętnie poznamy Twoje zdanie!
Odpowiedz lub zadaj pytanie
0 komentarze