Jak sprawić, by Twoje postanowienia zakończyły się sukcesem?

new year's solutions

Co roku w grudniu powraca ten sam temat: dobre postanowienia. Pod koniec roku wszyscy czujemy potrzebę poprawy naszego życia w kolejnym roku. Chcemy zostawić za sobą złe nawyki ze starego roku i zacząć nowy rok z nową energią, w sposób zdrowy i pełen pozytywnego nastawienia. Często jednak dobre postanowienia nie kończą się sukcesem. Dlatego chętnie Ci w tym pomożemy!

Dlaczego postanowienia kończą się niepowodzeniem?

Postanowienia, jak sama nazwa wskazuje, to rzeczy, które postanawiamy zrobić, a które powinny mieć pozytywny wpływ na nasze życie. Postanowienia często dotyczą zdrowszego trybu życia lub osiągania celów. I wielu z nas wyznacza je co roku, fanatycznie i z nadzieją, że tym razem będzie inaczej, ale co roku wracamy do naszej listy, bo postawionych przez nas celów nie udało się nam osiągnąć! Jak to jest możliwe?

1 stycznia nie jest magiczną datą

Cóż, w rzeczywistości jest to bardzo proste. Czy znasz powiedzenie, że trudno jest powstrzymać stare nawyki? Oznacza to, że bardzo trudno jest przełamać nawyki i utrwalone schematy. I tak właśnie jest! Jeżeli przez całe życie masz awersję do sportu, od dziesięciu lat codziennie palisz papierosy lub od lat chciałeś/-aś napisać książkę, ale nigdy nie zrobiłeś/-aś pierwszego kroku… Wtedy szanse są naprawdę znikome, że możesz nagle zmienić kurs o 360 stopni, jak tylko nadejdzie data 1 stycznia. Nowy rok nie oznacza nagle, że wszystko jest teraz inne. Jest to tylko piękny, symboliczny moment w naszych głowach. Nic więcej, niż właśnie to.

„Nowy rok nie oznacza nagle, że teraz wszystko jest inne”.

Chcemy zbyt wiele i jesteśmy dla siebie zbyt surowi

Często nie udaje nam się urzeczywistnić naszych postanowień, ponieważ jesteśmy zbyt surowi wobec siebie i stawiamy poprzeczkę zbyt wysoko. Nigdy nie ćwiczysz, ale postanawiasz chodzić na siłownię trzy razy w tygodniu przed pracą? Tak, jesteś szalony/-a, jeżeli myślisz, że możesz utrzymać się w tym postanowieniu.

Zacznij od małych kroków i bądź realistą. Powiedzmy więc, że… Chodzisz na siłownię raz w tygodniu. Albo spacerujesz przez pół godziny codziennie po obiedzie, albo częściej jeździsz rowerem zamiast samochodem. Im bardziej konkretne i mniejsze jest Twoje postanowienie, tym łatwiej będzie Ci je osiągnąć. A osiągnięcie małego sukcesu jest o wiele przyjemniejsze niż porażka w osiągnięciu dużego celu. Widzisz jak to działa? I tak możesz pójść o krok dalej, aby powoli, ale skutecznie dążyć do swojego ostatecznego celu!

„Im bardziej konkretny i mniejszy jest cel, tym łatwiej będzie Ci go osiągnąć”.

Goede voornemens

Oto jak osiągnąć sukces w realizacji swoich noworocznych postanowień:

Wspomnieliśmy już o tym pokrótce, ale pomożemy Ci w tym krok po kroku, aby Twoje postanowienia noworoczne zakończyły się sukcesem. Z następującym planem, który został opisany w 5 krokach będziesz odpowiedzialny za swoje postanowienia w przyszłym roku!

1. Bądź realistą

Nie stawiaj sobie nierealistycznych celów, które wymagają od Ciebie bardzo ciężkiej pracy i które w ogóle do Ciebie nie pasują. Nie musisz nagle stać się inną osobą, po prostu chcesz się doskonalić. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, możesz wyszukać w Google najczęstsze postanowienia noworoczne, ale nie kopiuj ich 1:1. Ustal cele, która są Twoimi własnymi celami i pasują do Ciebie. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu.

2. Zacznij od czegoś małego

Czy Twoim celem jest zdrowsze życie? W takiej sytuacji nie musisz chodzić na siłownię , pilnować diety, rzucać palenia, nie pić alkoholu i kłaść się do łóżka o 22:00 każdego dnia. Spokojnie. Zacznij od małych kroków, w takiej sytuacji będziesz miał/-a duże szanse na osiągnięcie małego celu, a potem możesz się rozwijać i iść dalej.

„Nie utrudniaj sobie niepotrzebnie życia”.

3. Zdefiniuj swój cel tak dokładnie, jak to tylko możliwe

Ważne jest, aby nie stawiać sobie absurdalnie wielkich celów i równie ważne jest, aby być jak najbardziej dokładnym w definiowaniu ich. Przykład: Chcesz mieć lepsze życie seksualne. Wtedy Twoje postanowienie może brzmieć „ja chcę mieć lepsze życie seksualne”, ale to jest wielki i zbyt mało szczegółowo opisany cel.

Niech to będzie coś mniejszego, na przykład: „Chcę wygospodarować dwie godziny tygodniowo na czas spędzony z moim partnerem” lub „Chcę wypróbowywać nową pozycję seksualną lub zabawkę erotyczną co miesiąc”. Zobacz, to jest konkretne! Skupiając się na konkretnych, małych elementach osiągnięcie większego celu, staje się o wiele łatwiejsze do osiągnięcia.

4. Cztery małe zwycięstwa

Świętuj zwycięstwo, choćby było ono najmniejsze! Czy byłeś/-aś na siłowni trzy tygodnie z rzędu? Dobra robota! Rozmawiałeś z przyjaciółmi o pisaniu swojej książki i jesteś całkowicie zmotywowany/-a? Oby tak dalej! Nie ma znaczenia jak mały jest Twój sukces, jeżeli jest to sukces, to jest to czymś pięknym!

5. Bądź z siebie dumny/-a

A Ty nie możesz tego osiągnąć? Szkoda, ale wtedy po prostu zaczynasz od nowa, prawda? Jeżeli nie zrealizujesz swojego postanowienia od razu, nie rozczulaj się nad sobą. Bo najwspanialsze jest to, że możesz zaczynać od nowa tak często, jak chcesz! Upadek nie jest ważny, dopóki się podnosisz i idziesz dalej. A jeżeli to robisz, to już masz z czego być dumny/-a!

„Upadek nie jest ważny, o ile wciąż się podnosisz.”

Jakie są Twoje dobre postanowienia na rok 2022? Daj nam znać w komentarzu!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?