Jak utrzymać okolice narządów płciowych w czystości?

Jak utrzymać okolice narządów płciowych w czystości_
Aleksandra Przekwas
Napisane przez Aleksandra Przekwas – położna, seksuolożka, blogerka

Nieodpowiednia higiena narządów płciowych może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Problemem jest nie tylko niedostateczna, ale także nadmiarowa dbałość o czystość miejsc intymnych. Najczęściej występującymi następstwami nieodpowiedniej higieny intymnej są infekcje. Na infekcje intymne bardziej narażone są osoby z pochwą, z uwagi na krótką cewką moczową.

Odpowiednia higiena intymna dzieci

U noworodków z penisem stulejka do około 3. roku życia jest fizjologiczna, dlatego nie powinniśmy odsuwać napletką na siłę. Wystarczy delikatnie przetrzeć ujście cewki moczowej (dziurkę, którą odpływa mocz) zwilżonym gazikiem.
U noworodków z pochwą między wargami sromowymi występuje białawo-żółta wydzielina. Pełni ona funkcję ochronną i nawilża narządy płciowe.

Higiena intymna osób dorosłych

Osoby z pochwą powinny zadbać o prawidłowy kierunek podmywania. Narządy płciowe należy myć w kierunku od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii naturalnie bytujących w okolicy odbytu na cewkę moczową. Nie należy również płukać pochwy – irygacje powinny być stosowane jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pochwa czyści się sama, a odpowiedni poziom pH jej to ułatwia. Prawidłowe pH pochwy jest kwaśne i wynosi ok. 3,5-4,5. Myjemy tylko zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe. Nie musimy używać do tego specjalnych produktów, gdyż narządy zewnętrzne mają pH podobne do pH skóry. W trakcie miesiączki warto pomyśleć o częstszym podmywaniu, ponieważ wydostająca się z pochwy krew jest świetną pożywką dla bakterii. Podpaski najlepiej zmieniać co 3-4 godziny, tampony co 4-6 godzin, a kubeczek menstruacyjny co 8 godzin.
Osoby z penisem z kolei powinny zwrócić uwagę na dokładne oczyszczenie żołędzi, gdyż pod napletkiem gromadzi się mastka. Żołądź łechtaczki również ją zawiera, natomiast w mniejszej ilości ze względu na mniejszą powierzchnię. Mastka jest wydzieliną gruczołów śluzowych, zawierającą złuszczony nabłonek, mocz oraz bakterie. Jeżeli wydzielina nie jest regularnie usuwana, może powodować zapalenie żołędzi i napletka.

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?