Molestowanie seksualne: jak daleko jest za daleko?

sexual harassment

Od niechcianych zdjęć penisa po nieznajomego dotykającego Twojego ciała. Zachowania seksualne mogą w wielu przypadkach być niepożądane i postrzegane jako molestowanie seksualne. Zbyt często mają z tym do czynienia głównie kobiety. Jednak nawet po ruchu #metoo nadal dochodzi do takich sytuacji. Czasami jednak dość trudno jest określić, które zachowanie jest akceptowalne, a które posuwa się już za daleko. Dlatego chcielibyśmy wyjaśnić kilka rzeczy na temat molestowania seksualnego.

Molestowanie seksualne i naruszenie intymnych granic

Inne nazwy molestowania seksualnego to napastowanie seksualne, przemoc seksualna i przekraczanie intymnych granic. Do niechcianych zachowań seksualnych dochodzi wtedy, gdy przekraczane są intymne granice danej osoby. To trudna koncepcja, ponieważ każdy ma inne limity. Nie można więc powiedzieć czarno na białym: tutaj leży granica. To, co jedna osoba uważa za ekscytujące i zabawne, może już przekroczyć granicę dla innej i wywołać nieprzyjemne lub niebezpieczne uczucie. Niekoniecznie musi to dotyczyć tylko fizycznych zachowań. Wysyłanie wiadomości o zabarwieniu seksualnym lub wysyłanie zdjęć z penisami również wchodzi w zakres niepożądanego zachowania seksualnego, jeśli odbiorca nie wyraził na to zgody.

„Granica dla każdego jest gdzie indziej”.

Kiedy więc jako mężczyzna wysyłasz „niewinne” zdjęcie swojego penisa, pamiętaj, że osoba, która je otrzymuje (prawdopodobnie) wcale tego nie chce. Może on lub ona czuje poczuje się wyjątkowo niezręcznie lub będzie wręcz urażona tym zdjęciem, które dla Ciebie niewiele znaczy. To, co jedna osoba uważa za ekscytujące i zabawne, dla innej może być nieprzyjemne, a nawet traumatyczne. Oczywiście wysłanie zdjęcia penisa jest o wiele mniej szkodliwe niż inne formy molestowania seksualnego, ale nie powinno mieć to znaczenia. Każde zachowanie, które przekracza czyjąś granicę, jest niedopuszczalne.

Jakie zachowania są postrzegane jako przekraczające granicę?

Zgodnie z art. 197 §1- 4 polskiego kodeksu karnego „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.  Chociaż każdy ma różne limity, badania pokazują, że następujące zachowania są często postrzegane jako przekraczające granice:

  • Postawienie kogoś w trudnej sytuacji
  • Niechciane całowanie
  • Obelgi na tle seksualnym
  • Proszenie o seks
  • Niechciany dotyk

W mniejszym stopniu, ale także:

  • Zbliżanie się do przestrzeni osobistej
  • Komentarze na tle seksualnym
  • Bezwstydne patrzenie na czyjeś ciało

Nawet jeśli nie dzieje się nic nielegalnego, sytuacja może być niechciana, zastraszająca lub traumatyczna.

Nękanie na ulicy

Agresywne zachowania seksualne obejmują także zaczepki na ulicy, takie jak: gwizdanie i wołanie za kimś, podążanie za kimś, niechciane dotykanie, spychanie do narożników, obelgi seksualne i agresywne prośby o seks.

street harassment

Czy „nie” naprawdę znaczy nie?

Możemy to jasno powiedzieć. „Nie” zawsze oznacza nie. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety pozwalają na rzeczy, na które tak naprawdę nie mają ochoty. Na przykład, jeśli czują presję lub boją się, że druga osoba się zdenerwuje. Wpływ na to może mieć również używanie alkoholu lub narkotyków, szantaż i wzbudzanie litości. Kobiety często mówią „nie”, ale nie mają odwagi bardziej wyraźnie odstraszyć mężczyznę swoim zachowaniem. To może dać mu do zrozumienia, że jej „nie” nie jest przez niego brane na poważnie.

„Powiedziała „nie”, ale tak naprawdę nie stawiała oporu”.

Jako kobieta, możesz pocałować kogoś dobrowolnie, a nawet zrobić pierwszy ruch, po czym nie chcieć nic więcej niż tylko pocałunek. Jeśli mężczyzna nie przestaje nalegać, niektóre kobiety mogą zdecydować się na seks, mimo że nie mają na to ochoty. Myślą wtedy, że „muszą”, bo przecież zaczęła się całować.

Co myślisz?

Poniżej przedstawiamy dwie sytuacje, aby pokazać, jak może wyglądać molestowanie seksualne. Co myślisz? Czy sytuacje te posuwają się za daleko, czy są według Ciebie do przyjęcia?

Sytuacja 1.

27-letnia kobieta publikuje zabawne zdjęcie z wakacji na swoim koncie publicznym na Instagramie. Ma na sobie bikini, bo jest na plaży. Rozmiar jej stanika to pełne D, ale jej piersi rzucają się w oczy. Nieznajomy mężczyzna reaguje pod jej zdjęciem: „jaka seksowna kobieta! Chciałbym na chwilę wsadzić sobie te cycki do ust”.

Sytuacja 2.

Ulicą idzie dziewczyna w wieku zaledwie 18 lat, jest już ciemno. Podchodzi do niej chłopak i mówi: „Hej ślicznotko, dokąd idziesz?” Nauczyła się, aby ignorować takie zaczepki, więc idzie dalej. „Czy mogę się z tobą przejść, kochanie? Pójedziemy do ciebie? Dziewczyna na niego nie patrzy, ale pyta, czy może ją zostawić w spokoju. Chłopak chwyta ją za ramię i mówi: „Uwierz mi kochanie, będzie ci ze mną dobrze. Dobrze się Tobą zajmę”. Dziewczyna wpada w panikę, wyrywa się i ucieka. „Odpieprz się, brudna dziwko!” krzyczy za nią.

Wniosek

Nie można powiedzieć tutaj leży granica i takie zachowanie posuwa się za daleko. Ale oczywiste jest, że wszystko ma związek z szanowaniem uczuć i granic drugiej osoby. Jak można przeczytać w powyższych przykładach, molestowanie seksualne ma wiele stopni. Od „niewinnych” komentarzy i zastraszających zachowań po nawet napaść i gwałt. Nasze wskazówki: pamiętaj, że „nie” zawsze znaczy nie i nigdy się do niczego nie zmuszaj. Nawet jeśli myślisz, że ta druga osoba „prawdopodobnie tego chce”.

Jak radzisz sobie z niechcianymi zachowaniami seksualnymi?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?