Sposoby na problemy z erekcją

erection problems

Prawie każdy mężczyzna ma czasem problemy z osiągnięciem pełnej erekcji. Wzwód nie jest wtedy wystarczająco mocny do penetracji, lub staje się wiotki w połowie penetracji i przed orgazmem. Na ogół samo to ustępuje. Jednak, gdy zaburzenie takie trwa dłużej lub występuje częściej, mówimy wtedy o zaburzeniach erekcji lub impotencji. U podstaw problemów ze wzwodem mogą leżeć zarówno problemy psychologiczne, jak i fizyczne. Zaburzenia te mogą być dość irytujące i mieć znaczący wpływ na pewność siebie mężczyzny, jego związek i życie seksualne.

Chociaż wielu mężczyzn doświadcza problemów z erekcją w trakcie swojego życia, rzadko się o tym mówi. Dlatego wielu z nich nie wie, jak sobie z tym poradzić. W tym artykule omówimy kilka możliwych przyczyn problemów z erekcją i porozmawiamy o ich rozwiązaniach.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże zarówno psychologiczne, jak i fizyczne. U około jednej trzeciej mężczyzn z trudnościami z erekcją przyczyną są problemy psychologiczne. Taka sama liczba cierpi ze względu na fizyczne podłoże swojego problemu. Ostatnia grupa mężczyzn ma do czynienia z obydwoma czynnikami. Jeśli masz erekcję w nocy lub rano, ale nie podczas stosunku płciowego, problemy są prawie zawsze psychologiczne.

Problemy psychologiczne

Depresja, stres i lęk przed porażką to przykłady problemów psychologicznych. Stres może pojawić się na przykład w pracy lub w sferze relacji. Twój umysł jest myślami gdzie indziej i może brakować Ci podniecenia wymaganego dla dobrego wzwodu.

Każdy mężczyzna może czasami, na przykład z powodu zmęczenia lub z innego powodu, mieć trudności z osiągnięciem mocnej erekcji. Niektórzy traktują to bardzo poważnie, ponieważ oznacza to dla nich, że zawodzą swoją partnerkę/partnera. Mogą się wtedy zacząć obawiać, że to się powtórzy, a w najgorszym przypadku pojawi się u nich strach przed porażką. Może się również zdarzyć, że mężczyzna odczuwa mniejszy pociąg do swojej partnerki/partnera, co skutkuje brakiem stymulacji seksualnej do osiągnięcia wzwodu.

erection problems

Niezdrowy styl życia

Niezdrowy styl życia może również przyczynić się do problemów z erekcją. Złe nawyki, takie jak palenie tytoniu, nadmierne używanie alkoholu i narkotyków może wpływać na przepływ krwi do prącia i sprawić, że staje się on mniej twardy. Alkohol i narkotyki mogą również powodować zmęczenie, co uniemożliwia mężczyźnie uzyskanie dobrego wzwodu.

To samo dotyczy złej diety i małej ilości ruchu. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do problemów, takich jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. Długotrwały wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi mogą następnie przyczyniać się do zatykania tętnic. W efekcie penis gorzej wypełnia się krwią, co jest niezbędne do uzyskania mocnej erekcji.

Choroby przewlekłe

Niektóre choroby przewlekłe mogą również przyczynić się do słabego krążenia krwi, a zatem również problemów z erekcją. Przykładami są zaburzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona oraz problemy z układem moczowym lub prostatą. Badania wykazały, że około 70% mężczyzn z cukrzycą doświadcza zaburzeń erekcji w ciągu swojego życia.

Leki

Niektóre leki mogą również poważnie zaburzyć równowagę hormonalną. Zaburzenia męskiego hormonu płciowego (testosteronu) często mają wpływ na niskie libido i mogą prowadzić do zaburzeń wzwodu. Beta-blokery obniżające ciśnienie krwi i różne antydepresanty również mają skutki uboczne, które negatywnie wpływają na erekcję.

Dno miednicy

Zaburzenia erekcji mogą być również spowodowane nadmiernie napiętym dnem miednicy. Kiedy u mężczyzny występuje zbyt duże napięcie mięśni dna miednicy, może on mieć więcej problemów z osiągnięciem mocnego wzwodu.

Operacja prostaty

Operacja prostaty może być również jednym z powodów, dla których nie możesz uzyskać erekcji. Po obu stronach prostaty znajdują się nerwy, które wpływają na to, czy dochodzi do wzwodu, czy nie. W przypadku niektórych operacji prostaty, nerwy zostają naruszone w takim stopniu, że osiągnięcie dobrej erekcji nie jest już możliwe.

Ustalenie przyczyny zaburzeń erekcji

Pierwszym krokiem w ustaleniu przyczyn zaburzeń erekcji jest wizyta u lekarza. Na podstawie badania lekarskiego i kilku pytań może on określić, czy problem ten ma podłoże medyczne czy psychologiczne. Pytania mogą dotyczyć stosowania leków, relacji w Twoim związku, tego, czy masz poranne i nocne erekcje.

Aby określić stan ukrwienia, lekarz może sprawdzić, jak funkcjonują naczynia krwionośne w pachwinie lub w okolicy kolana. Jeśli wynik nie jest dobry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że krążenie w miednicy również nie jest na optymalnym poziomie. Możliwe jest również sprawdzić ścieżki nerwowe poprzez badanie odruchów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości fizycznych zwykle następuje skierowanie do urologa lub innego specjalisty. Mężczyźni z problemami z erekcją wynikającymi z przyczyn psychologicznych są często kierowani do seksuologa lub psychologa.

erection problems

Rozwiązywanie problemów z erekcją

Eliminowanie przyczyn psychologicznych

Podczas konsultacji z lekarzem zadaje on różne pytania. Gdy istnieje podejrzenie, że problemy wynikają ze stresu, problemów relacyjnych lub innych czynników psychologicznych. Lekarz pierwszego kontaktu może sam przeprowadzić taki wywiad, ale najczęściej mężczyźni są kierowani do seksuologa. Kiedy lekarz rodzinny lub seksuolog ustali, jakie czynniki psychologiczne są przyczyną Twojego problemu z erekcją, zazwyczaj zada Ci on także kilka zadań do ćwiczenia w domu i razem wyznaczycie sobie cel.

Możesz otrzymać następujące zadania:

  • Naucz się lepiej komunikować ze swoim partnerem o problemach z erekcją
  • Ćwiczenia pieszczenia, aby dowiedzieć się, które bodźce seksualne Cię podniecają
  • Ćwiczenia, podczas których nauczysz się lepiej radzić sobie z niepewnościami

Ponadto można zastosować terapię poznawczą, aby spróbować wyeliminować pewne lęki. Terapia ta skupia się na wyeliminowaniu negatywnych myśli. Często pewne założenia i przekonania są utrwalane przez nas samych. W terapii poznawczej seksuolog i klient wspólnie badają, czy te negatywne myśli są rzeczywiście oparte na prawdzie. W ten sposób często zachęca się klienta do nawiązania rozmowy ze swoim partnerem, a pewne myśli czasami okazują się całkowicie błędne. Już sama taka rozmowa może już wyeliminować wiele napięć i niepewności.

Leki

Obecnie dostępne są różne leki, dzięki którym mężczyźni z problemami ze wzwodem mogą przywrócić swoją sprawność seksualną. W przypadku przyczyn fizycznych często przepisuje się środki wspomagające erekcję. Lekarz pierwszego kontaktu ma do wyboru wiele z nich. Zapewniają one lepszy przepływ krwi w penisie, ułatwiając uzyskanie wzwodu. Jednak, aby go osiągnąć za pomocą tego typu środka, konieczne jest podniecenie seksualne.

Jednak leki na erekcję nie usuwają przyczyny zaburzeń erekcji i mogą mieć również negatywne skutki uboczne. Z tego powodu odradza się ich mężczyznom z problemami z sercem. W Internecie oferowane są również różne leki na erekcję. Jednak ich skutki uboczne i składniki często nie są dobrze znane. Dlatego zalecamy kupować leki na receptę przepisane przez lekarza.

Pompka do penisa

penispomp

Pompka do penisa, zwana także pompką na erekcję, to cylinder, który nasuwasz na swojego penisa. Za pomocą pompki wytwarza się próżnia, która zasysa cylinder. Dzięki temu naczynia krwionośne w trzonie penisa rozszerzają się i może do nich napływać więcej krwi, co skutkuje większym i mocniejszym wzwodem. Zakładając następnie pierścień na penisa, erekcja może być utrzymana przez dłuższy okres.

Pierścień erekcyjny

cockring

Pierścień erekcyjny lub pierścień na penisa to pierścień, który nasuwa się na trzon penisa, a czasami także na jądra. Ponieważ jest on dość ciasny, zatrzymuje on krew w ciałach jamistych. Zapewnia to mocny wzwód, który trwa dłużej. Podobnie jak tabletki na erekcję, pierścień na penisa może być rozwiązaniem problemów ze wzwodem. Aby zapobiec odcięciu dopływu krwi, nie należy go nosić dłużej niż 30 minut.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Trening mięśni dna miednicy ma wiele zalet. Jego efekty są zauważalne w szczególności w dłuższej perspektywie. W ten sposób zapobiega się występowaniu nietrzymania moczu w późniejszym wieku.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy (znane również jako ćwiczenia mięśni Kegla, amerykańskiego ginekologa, który je odkrył) sprawdzają się również bardzo dobrze, gdy mężczyzna cierpi na problemy z erekcją z powodu słabego przepływu krwi.

Poprzez regularne ćwiczenia, mięśnie te domagają się większego dopływu krwi z organizmu. Żyły, które zaopatrują w krew dno miednicy, przechodzą również przez penisa. Dzięki ćwiczeniom mięśni dna miednicy — zwanym również ćwiczeniami mięśni Kegla — penis może być lepiej ukrwiony. W wielu przypadkach może to częściowo lub całkowicie rozwiązać problemy z erekcją.

Pomogły Ci nasze wskazówki, czy może po przeczytaniu artykułu nadal masz jeszcze pytania? Powiedz nam w komentarzu!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?