Wszystko, co musisz wiedzieć o wibratorach dla kobiet

Wszystko, co musisz wiedzieć o wibratorach dla kobiet
seksuologa-sarę-tylkę
Napisane przez seksuologa Sara Tylka

Wibratory nie są dla samotnych i sfrustrowanych osób. Jest to obrzydliwy mit. Wibratory są dla wszystkich osób, bez wyjątku i nie są po to, żeby nam coś zastąpić, a ewentualnie urozmaicić naszą masturbację i / lub seks partnerski.

Poniżej przedstawiam wam podstawowy podział wibratorów ze względu na: kształt i funkcje.

Wibratory klasyczne

Cechuje je prosty kształt i sprawdzą się dla osób z cipką. Mimo prostego kształtu, gadżety te  mogą być wielofunkcyjne. Możesz używać go do masażu pochwy, łechtaczki lub stref erogennych. Zazwyczaj przy zakupie warto zwracać uwagę z czego jest wykonany wibrator, z jakich materiałów, czy cię nie uczuli, a dodatkowo, nigdy nie zapominaj o używaniu odpowiedniego lubrykantu.

3 najbardzie popularne rodzaje lubrykantów:

 • Lubrykanty wodne – zbliżony do naturalnego, są najbardziej popularne, a ich bazą jest woda, a drugim składnikiem gliceryna lub glikol propylenowy. Warto o tym wiedzieć z czego są wykonane lubrykanty, bo możesz być uczulon_. Żele wodne są bardzo delikatne, można ich używać do każdej aktywności seksualnej. Musisz pamiętać tylko, że bardzo szybko się wchłaniają i wysychają, więc trzeba ich używać dość często i nie polecam ich używać do aktywności w wodzie. Plus jest taki, że nie musisz bać się o swój silikonowy gadżet erotyczny – nie zniszczy się.
 • Lubrykant silikonowy bazą jest silikon, mają większą śliskość i trwałość, zatem polecam ich używać do analsturbacji (analnej masturbacji) lub seksu analnego i zabaw wodzie. Żel silikonowy są hipoalergiczny, może zastąpić olejek do masażu, ALE NIE MOŻESZ UŻYWAĆ Z SILIKONOWYMI GADŻETAMI EROTYCZNYMI. Dodatkowo, nie używaj go, jeśli dotykają cię częste infekcje. Aczkolwiek, możesz / możecie stosować z prezerwatywami.
 • Lubrykanty wodno-silikonowane – jest to bardzo uniwersalny produkt, taki dwa w jednym. Zatem, możesz go używać z silikonowymi gadżetami erotycznymi i z każdym rodzajem prezerwatywy.

WIBRATORY PUNKTU G – to są te wibratory, które mają zakrzywioną „główkę” i czasami jest ona innego kształtu, np. bardziej spłaszczona. Zazwyczaj rozmiar tych wibratorów nie jest duży, bo punkt G znajduje się na przedniej ściance pochwy, parę cm za wejściem (wspominałam o tym przy temacie ejakulacji osób z pochwą). Zatem, pewnie teraz rozumiesz skąd ten kształt. Oczywiście owy wibrator genialnie spisuje się w przypadku masażu łechtaczki lub stref erogennych.

WIBRATORY KRÓLICZKI – wyobrażasz sobie połączenie klasycznego wibratora z wibratorem punktu G? Tak, to właśnie tzw. „króliczek”. Skąd ta nazwa? Otóż, chodzi oczywiście o kształt – wibrator ten posiada małą wypustkę do masażu łechtaczki, która przypomina uszy królika. Jest dla wszystkich tych osób, które oprócz penetracji i masażu pochwy, preferują również stymulację łechtaczki. A jeśli jeszcze nie wiesz, co lubisz, to jest to rodzaj produktu, do ewentualnego sprawdzenia.

WIBRATORY MINI – tak, to taki kieszonkowy wibrator, który sprawdza się w podróży. Używać go można do masażu łechtaczki i zewnętrznych stref erogennych.

WIBRATORY POWIETRZNE / BEZDOTYKOWE – działają całkowicie inaczej od znanych już masażerów wibrujących. Po pierwsze, nie używamy w ogóle wibracji w tych masażerach (chyba, że gadżet ma taką dodatkową funkcję). Bezdotykowy masażer  działa poprzez ruch membrany, która znajduje się wewnątrz, która powoduje „wypychanie” powietrza z masażera. Dlatego nazywamy to bezdotykowa stymulacją, bo tylko (aż) powietrze stymuluje łechtaczkę. Najbardziej popularnym masażerem bezdotykowym jest tak zwany „Pingwinek”.

Przy zakupie zwracaj uwagę na:

  1. Jak już wcześniej wspomniałam – MATERIAŁ, ponieważ musi być to materiał bezpieczny dla twojego ciała, który cię nie uczyli ani nie podrażni twojej skóry. Wybierz wibrator, który jest wykonany z: silikonu, elastomeru lub tworzywa ABS. Należy unikać tych, które są wykonane z: żelu, gumy lub lateksu.
  2. Kolejną ważna kwestią jest: SIŁA I RODZAJ WIBRACJI ORAZ ZASILANIE, bo każd_ z nas co innego może preferować, więc niektóre osoby nie będą potrzebowały dużej siły wibracji, bo to będzie tylko ich / je drażniło. Wskazówka: zwróć uwagę na co zasilany jest wibrator. Ten, który jest na baterie może nie mieć tak mocniej stymulacji – wibracji, jak te na ładowarkę. Jeśli to będzie twoja pierwsza zabawka, zainwestuj w taką, która da ci więcej opcji – możliwości (tryby, moc).
  3. WODOODPORNOŚĆ – to istotny element, ponieważ, dzięki temu jest łatwy w użytkowaniu podczas kąpieli oraz w kontekście pielęgnacji – mycia pod wodą.
  4. CENA – bywa konkurencyjna, dlatego warto poświęcić czas na poszukiwania konkretnego produktu na różnych stronach internetowych.

Jeśli zakupiłaś/eś swój wibrator:

 • Sprawdź jakie ma funkcje, moce, jak będzie ci go wygodnie trzymać. Po prostu się z nim oswój.
 • Ułóż się w swojej najwygodniejszej pozycji – na plecach, na brzuchu, na boku. Pamiętaj, to nie chodzi o to, że masz „jakoś” wyglądać, ma ci być po prostu najwygodniej na świecie. Mamy to? Super!
 • Możesz też oczywiście siedzieć, stać, opierać się, kucać. Eksploruj te pozycje, próbuj, poznawaj. Potraktuj to, jak ćwiczenie i poznanie tych najwygodniejszych, najciekawszych pozycji dla ciebie. Jesteś sam_ ze sobą, to twój czas, wykorzystaj go dla siebie najlepiej, bo na to zasługujesz.
 • Jeśli posiadasz wibrator klasyczny, to sprawdź, która moc jest dla ciebie najodpowiedniejsza. Sprawdź też, jak idzie ci ich przełączanie, ponieważ w niektórych gadżetach trzeba nacisnąć przyciski trochę mocniej, aby zmienić moc / tryb.
 • Możesz też sprawdzić jak utrzymuje się pomiędzy twoimi udami, kiedy dotka twojej cipki / łechtaczki – niektórzy do stymulacji nie używają w ogóle rąk. Może też wcześniej odkrył_ś, jakiej stymulacji potrzebujesz, czy nieco mocniejszej czy totalnie delikatnej. To ty o tym decydujesz!
 • Pamiętaj też, że nie musisz używać wibracji do stymulacji swojej cipki, tudzież łechtaczki. Możesz tylko ocierać się o gadżet. Nie ma w tym nic złego. Tylko warto być przy tym ostrożnym – skóra w niektórych miejscach może być bardzo wrażliwa, delikatna.

Dbanie o gadżety erotyczne = dbanie o zdrowie

 • Kiedy dbamy – czyścimy nasze gadżety, pozbawiamy się bakterii i zanieczyszczeń, a te mogą przyczynić się do rozwoju infekcji, których nikt z nas nie chce.
 • Czyścimy gadżety za przed i po użyciu, ale również wtedy, kiedy zmieniamy miejsce stymulacji (np. z waginalnej na analną i odwrotnie).
 • Unikamy gadżetów żelowych i lateksowych, ponieważ są to materiały wysokoporowate, a w tych gromadzi się najwięcej brudu, który jest trudny do usunięcia.
 • Gadżety myjemy pod strumieniem wody, używając mydła (najlepiej antybakteryjne, nie zawierające alkoholu).
 • Po umyciu dokładnie suszymy produkty.
 • Ewentualnie inną opcją jest wygotowanie gadżetów.  Ale nie każdy gadżet możemy wygotować. Możemy te metalowe, szklane czy z silikonu, ale bez mechanizmu wibrującego.
 • Jednak to, co polecam najbardziej do specjalne spraye, pianki albo chusteczki, które są do czyszczenia naszych zabawek przeznaczone. Zatem, jeśli inwestujesz w nowy gadżet erotyczny, możesz od razu zainwestować w owy preparat.
 • Pamiętaj, żeby przechowywać produkty w osobnych opakowaniach (materiałowa saszetka, pudełko).
 • Ważne jest ładowanie produktu zgodnie z instrukcją, która powinna być dołączona do gadżetu. A jeśli produkt jest na baterie, to pamiętaj o ich wyjęciu, jeśli z niego nie korzystasz.
 • Nie zapominaj także o używaniu lubrykantów odpowiednich dla danego gadżetu.

Sara Tylka

Cześć, mam na imię Sara! Jestem psychologiem i seksuologiem + edukatorem seksualnym - to moja praca. Na instagramie @psychosekslogicznie dzielę się są swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami.

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?