Dlaczego zakochujemy się w niewłaściwych mężczyznach (i kobietach)?

bad guy

Prawdopodobnie słyszysz te słowa często wokół siebie. Jedna z Twoich koleżanek (lub przyjaciółek) – a może Ty sama – uległaś (ponownie) urokowi kogoś, kto nie miał potem takich samych intencji jak Twoje. Szczególnie kobiety wydają się łatwo padać ofiarą tego, co nazywamy nieodpowiednimi mężczyznami lub „złymi facetami.” Dlaczego Ci mężczyźni, a także kobiety, są tak popularni? W tym blogu zajmujemy się psychologią i biologią atrakcyjności seksualnej oraz tym, dlaczego tak bardzo pociągają nas nieodpowiedni mężczyźni i kobiety.

Kobiety, które zakochują się w niewłaściwych mężczyznach

Seksualny pociąg do niewłaściwych typów mężczyzn nie ogranicza się tylko do kobiet. Prawie każdy może zakochać się w ludziach, którzy z perspektywy czasu nie byli tacy „idealni”. Trudno tu zdefiniować pojęcia „zły” i „idealny”, ponieważ człowiek nie jest ani dobry, ani zły w całej swojej istocie. Niewłaściwi mężczyźni, niewłaściwe kobiety lub niewłaściwa miłość oznacza przede wszystkim: pociągają nas osoby, które w jakiś sposób nie są w związku z nami, co często prowadzi do zranienia, smutku, a nawet dramatu. W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że kobiety zakochują się w niewłaściwych mężczyznach.

Co to w ogóle oznacza – „niewłaściwy” mężczyzna?

Trudno jest więc określić definicję niewłaściwego człowieka lub niewłaściwej osoby. Załóżmy, że chodzi nam o to, że ten mężczyzna lub ta osoba nie jest taka jak Ty w związku. Na przykład osoby, które nie są otwarte na związek na wyłączność, osoby, które boją się zaangażowania, osoby, które często zdradzają lub osoby, które z jakichkolwiek powodów nie mogą w pełni zaangażować się w związek. Co sprawia, że ten typ człowieka lub osoby jest tak atrakcyjny, mimo braku więzi emocjonalnej?

Czy wiesz, że… świat mediów i filmu przyczynia się do tworzenia obrazu idealnego mężczyzny, przedstawianego jako pewnego siebie, poszukiwanego i bardzo atrakcyjnego fizycznie?

Rola biologii ewolucyjnej

Z biologicznego punktu widzenia łatwo jest wytłumaczyć, dlaczego kobiety są bardziej skłonne zakochać się w dominującym lub nieosiągalnym typie. Często kobiety uważają, że pewni siebie, silni i dominujący mężczyźni są bardziej atrakcyjni niż ci, którzy mniej rzucają się w oczy swoją budową ciała lub urokiem. Z ewolucyjnego punktu widzenia kobieta (nieświadomie) uważa, że ten dominujący mężczyzna ma większe szanse na przetrwanie, a także wydaje się mieć odpowiednie cechy genetyczne, które chciałaby widzieć u swoich dzieci. Byłoby to również oznaką lepszych wskaźników przeżywalności.

„Z ewolucyjnego punktu widzenia, kobiety uwielbiają dominujących, silnych mężczyzn o atrakcyjnej budowie ciała. Wydaje się, że mają one większe szanse na przeżycie. Na dłuższą metę jednak samice pragną bardziej łagodnego, opiekuńczego typu mężczyzny.”

Jednak najzdolniejszy i najsilniejszy mężczyzna to niekoniecznie ten, który zostaje z Tobą po zapłodnieniu, by opiekować się Tobą i dziećmi. Na dłuższą metę kobieta tak naprawdę tęskni za łagodnym, opiekuńczym typem mężczyzny, który będzie zawsze lojalny wobec niej i dzieci. To naprawdę zwiększa szanse na przeżycie. Krótko mówiąc: fizycznie przystojni i dominujący mężczyźni wydają się bardziej atrakcyjni, ale na dłuższą metę nie zawsze są tymi, których kobieta rzeczywiście pragnie.

Dlaczego ten niewłaściwy typ mężczyzny podnosi Twoje ego

Poza nieświadomymi procesami biologicznymi istotną rolę odgrywa również psychologia, która leży u podstaw zauroczenia, atrakcyjności i związków. Pociągający, dominujący i pewny siebie typ człowieka to jedno. Jeżeli ta osoba wybierze Ciebie na swoją partnerkę lub partnera, dla wielu osób będzie to ogromny zastrzyk energii dla ich ego. Im bardziej pożądany jest mężczyzna, w którym się zakochujesz, tym bardziej jest on atrakcyjny i tym bardziej go pożądasz. Bo jakie to wspaniałe, gdy On wybiera Ciebie spośród wszystkich zainteresowanych? Zwłaszcza jeżeli po tym jak wybierze Ciebie okaże się wiernym, lojalnym partnerem.

„Jeżeli ta osoba wybierze Ciebie na swoją partnerkę lub swojego partnera, dla wielu osób będzie to ogromny zastrzyk energii dla ich ego.”

Nawiązanie relacji z niewłaściwym mężczyzną

Jednak dla wielu kobiet rzeczywistość wydaje się być inna. Początkowa faza związku jest często ekscytująca, nowa, a w brzuchu buzują motyle. Wszystko w Twoim partnerze jest wspaniałe, dopóki Wasz związek nie ustabilizuje się i nie opadną fajerwerki. Niektóre kobiety zaczynają wtedy odczuwać, że więź emocjonalna jest opóźniona lub nie ma jej wcale. Będą wtedy bardziej starać się o miłość i uwagę, którą miały na początku związku. Im bardziej się nie urzeczywistnia lub słabnie, tym bardziej będą tęsknić za mężczyzną i jeszcze bardziej się starać. Towarzyszy temu narastające poczucie niepewności. Jeżeli partner lub partnerka ponownie obdarzy Cię miłością i uwagą, Twój płomień uczuć zacznie się rozpalać, a Ty  zaczniesz trzymać się tej afirmacji. W ten sposób często powstaje trudny do przełamania układ tzw. wysokich szczytów, którym towarzyszą głębsze dołki.

W jaki sposób możesz przełamać ten schemat?

Nawet jeżeli wiesz, że związek, w którym jesteś, nie jest dla Ciebie zdrowy, nadal trudno Ci się z nim (lub z nią) rozstać. Jesteś związany/-a z tą osobą, nawet do bólu, który czasami może się z tym bezpośrednio wiązać. Aby zdystansować się od niewłaściwych mężczyzn, kobiet czy osób, należy spojrzeć na związek z jak największym dystansem. Jak jest naprawdę między Wami? Czy sytuacja, w jakiej się znajdujesz, jest dla Ciebie szczęśliwa? Postaraj się spojrzeć na swoją relację z nim lub z nią obiektywnie i strzeż się ślepych zaułków. Należy pamiętać, że może to mieć również charakter konfrontacyjny: bycie związanym z niewłaściwym typem mężczyzny lub kobiety mówi też coś o Tobie. Na co sobie pozwalasz, jeżeli chodzi o miłość? Czy jesteś gotowy/-a na zaangażowanie, którego wymaga zdrowy związek? Mając wystarczającą miłość do samego/samej siebie, można podjąć decyzję, czy pozostanie w tym związku jest tym, co czyni nas szczęśliwymi. „Kochać” to także odpuszczać, a nie trzymać się kurczowo. A to oznacza także wystarczającą miłość do samego/samej siebie.

Czy kiedykolwiek byłeś/byłaś w związku z niewłaściwymi mężczyznami, kobietami lub osobami, które okazały się dla Ciebie niezdrowe? Czekamy na informacje o Twoich doświadczeniach!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?