Jak trenować mięśnie Kegla – ćwiczenia dna miednicy dla mężczyzn

pelvic floor exercises for men

Specjalne ćwiczenia do treningu mięśni dna miednicy – zwanymi również ćwiczeniami Kegla – są przeznaczone nie tylko dla kobiet. Również mężczyźni mogą doświadczyć wiele korzyści z tego treningu. Głównym mięśniem u nich jest mięsień łonowo-guziczny (PC). Przeczytaj tutaj, jak możesz wzmocnić swoje mięśnie dna miednicy.

Mięsień łonowo-guziczny: najważniejszy mięsień dna miednicy u mężczyzn

Mięśnie dna miednicy to grupa mięśniowa w miednicy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przebiegają one od kości ogonowej do kości łonowej. W ten sposób tworzą one rodzaj „hamaka”. Wspiera on wszystkie narządy miednicy, takie jak macica, pęcherz i jelita.

U mężczyzn mięsień łonowo-guziczny (mięsień PC) jest głównym mięśniem dna miednicy. Mięsień ten kontroluje m.in przepływ moczu i orgazm. Wzmocnienie go może zatem przynieść korzyści seksualne.

Gdzie znajduje się mięsień łonowo-guziczny?

Aby go trenować, musisz oczywiście najpierw wiedzieć, gdzie znajduje się mięsień PC. Jest to właściwie ten sam mięsień, który jest odpowiedzialny za trzymanie moczu. Więc jeśli udajesz, że zatrzymujesz mocz, możesz poczuć skurcz i rozluźnienie tego mięśnia.

„Udawaj, że próbujesz zatrzymać mocz. Mięsień, który teraz zaciskasz, to mięsień łonowo-guziczny”.

Korzyści z dobrze wytrenowanego mięśnia łonowo-guzicznego

  • Uzyskujesz kontrolę nad orgazmem, w tym nad opóźnieniem wytrysku
  • Doświadczasz orgazmu bardziej intensywnie
  • Mocz i kał mogą być całkowicie wydalone
  • Wzwód może stać się twardszy

Uzyskaj kontrolę nad orgazmem

Orgazm jest fizycznie niczym innym niż skurczem różnych mięśni w tym mięśni dna miednicy. Skurcz ten następuje na skutek napięcia mięśni. Im bardziej wzrasta napięcie, tym szybciej dojdziesz. Czasami jednak narasta ono tak szybko, że prowadzi do przedwczesnego wytrysku. Rozluźnienie tych mięśni jest zatem konieczne, aby opóźnić orgazm. Ćwiczenia Kegla dają kontrolę nad skurczem i rozluźnieniem mięśni dna miednicy.

Doświadczaj orgazm bardziej intensywnie

Im większe napięcie mięśni dna miednicy, tym silniejszy będzie orgazm. Intensywny orgazm jest często wynikiem dłuższej kontroli nad napięciem mięśniowym. Im bardziej opóźniasz orgazm, tym bardziej wzrasta napięcie. Kiedy w końcu dojdziesz, napięcie będzie tak duże, że orgazm będzie odczuwany jako silniejszy.

Twardszy wzwód

Oprócz mięśnia PC dla funkcji seksualnych mężczyzny ważny jest również inny mięsień dna miednicy: mięsień opuszkowo-gąbczasty (patrz zdjęcie). Jest on odpowiedzialny za dopływ krwi do trzonu prącia. Im mocniej trenowany jest ten mięsień, tym więcej krwi może napływać do trzonu. Prowadzi to do mocniejszej erekcji.


kegeloefeningen voor man

Ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn

Ćwiczenie Kegla 1: napinanie i rozluźnianie mięśnia łonowo-guzicznego

Czy udało Ci się znaleźć mięsień PC? Jeśli tak, zacznij ćwiczyć, napinając i rozluźniając go. Napnij go przez 5 sekund, a następnie rozluźnij. Zrób to od 20 do 30 razy z rzędu i powtarzaj to ćwiczenie trzy razy dziennie (na przykład rano, po południu i wieczorem). Zauważasz szybko poprawę? Jeśli tak, zwiększ ilość spięć i czas ich wykonywania.

Wskazówka! Możesz także skorzystać z aplikacji, która poprowadzi Cię w napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Przydatną aplikacją jest Kegel Trainer.

Kolejne ćwiczenie nie wymaga siedzenia, leżenia ani stania w żadnej specjalnej pozycji. Możesz je wykonywać w dowolnym momencie, gdziekolwiek jesteś.

Ćwiczenie Kegla 2: Mostek

Połóż się na plecach i umieść pięty jak najbliżej pośladków. Następnie napinaj mięsień PC kilka razy, jak opisano w ćwiczeniu 1. Następnie rozszerz ćwiczenie i wypchnij miednicę do góry. W ten sposób będziesz w pozycji mostka (patrz obrazek poniżej). Będąc w niej, spróbuj dobrze napiąć mięśnie dna miednicy. Utrzymaj pozycję mostka przez 10 sekund, a następnie powoli połóż się z powrotem. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.

Chcesz więcej wyzwań? Umieść jakiś przedmiot między kolanami, np. piłkę lub poduszkę. Ściskaj kolana razem, aby w ten sposób jeszcze mocniej ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

bridge pose

 

Jakie inne ćwiczenia możesz wykonywać?

  • przysiady
  • wypady
  • wypychanie bioder

Trening mięśni dna miednicy za pomocą kulek analnych

Odbyt stanowi część całego obszaru, w którym znajdują się mięśnie dna miednicy. Napinając i rozluźniając je, napinasz i rozluźniasz również mięsień zwieracza. Ćwiczenia Kegla obejmują również odbyt. Możesz zwiększyć intensywność treningu, korzystając z kulek analnych.

Jak najbardziej lubisz trenować mięśnie Kegla?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?