Jaki jest najlepszy sposób, na wyznaczanie granic przez kobietę?

sexy woman

Bycie asertywnym zaczyna się od wyznaczenia granic. Wyznaczanie granic jest ważne we wszystkich aspektach życia: w pracy, w związku, a już na pewno w sytuacjach niepożądanych. Niektóre kobiety obawiają się, że będą samolubne, złośliwe lub wredne, jeżeli postawią swoje granice. Nic jednak nie jest dalsze od prawdy. Wyznaczanie granic sprawia, że Twoje życie staje się lepsze i przyjemniejsze, ale także życie osób z Twojego otoczenia, ponieważ wiedzą one lepiej, na co powinny zwracać uwagę. W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób możesz ustalić swoje granice.

Stawianie granic

Stawianie granic to nie tylko mówienie „nie”, gdy ktoś robi coś, czego nie chcesz. Odnosi się to również do sytuacji, w których ludzie wymagają od Ciebie zbyt wiele, na przykład koledzy z pracy lub przyjaciele. Bycie asertywnym oznacza stawanie w swojej obronie, bez ranienia uczuć innych osób. Jeżeli dobrze określisz swoje granice, nie tylko uczynisz swoje życie lepszym i przyjemniejszym, ale także ludzi wokół Ciebie.

„Ustalanie granic jest ważne we wszystkich aspektach Twojego życia: w pracy, w związkach, a zwłaszcza w niepożądanych sytuacjach.”

Jak możesz rozpoznać, że ktoś przekracza Twoje granice?

Czy rozpoznajesz te rzeczy?

  • Czy często żałujesz rzeczy, które zrobiłaś dla innych?
  • Czy robisz czasem rzeczy, na które nie masz ochoty?
  • Czy często mówisz „tak”, nawet kiedy nie masz czasu?
  • Czy często czujesz się odpowiedzialna i dlatego bierzesz na siebie dodatkowe zadania?

Jeżeli rozpoznajesz powyższe punkty, istnieje prawdopodobieństwo, że do tej pory czasami przekraczałaś swoje granice. Na szczęście w tym artykule podpowiemy Ci, jak to poprawić i nauczymy Cię, jak żyć bardziej asertywnie…

Grenzen aangeven als vrouw

Wskazówka nr 1: Trzymaj się swojego punktu widzenia

Nie to znaczy nie. Trzymaj się swojego zdania. Nie daj się namówić, bez względu na to, co mówi druga osoba. Jeżeli na początku powiedziałaś „nie”, to było to z pewnością z jakiegoś powodu. Czy druga osoba tego nie akceptuje? To w takiej sytuacji jasno wyjaśnij, dlaczego mówisz „nie”.

Wskazówka nr 2: Wyrażaj się jasno

Postaw sprawę jasno. Może się bowiem zdarzyć, że ludzie przekraczają Twoje granice, ponieważ nie wskazujesz im wystarczająco wyraźnie, że osiągnęli Twoje granice. Ta granica jest inna dla każdego, więc nie możesz po prostu założyć, że wszyscy wiedzą, gdzie jest ta granica dla Ciebie. Najlepiej więc powiedzieć dosłownie: „To jest miejsce, w którym wyznaczam granicę, nie czuję się z tym komfortowo.”

„Granica dla każdego leży w innym miejscu.”

Wskazówka nr 3: Nie jesteś wredna, więc nie powinnaś czuć się z tym źle

Nie obawiaj się, że ludzie pomyślą, że jesteś wredna lub samolubna, jeżeli będziesz asertywna. Nie czuj się więc zmuszona do wyznaczania swoich granic. Jeżeli druga osoba zareaguje dziwnie, to będzie to tylko jej/jego wina. To z pewnością nie mówi niczego konkretnego o Tobie!

Oczywiście, zawsze możesz mieć wpływ na sposób, w jaki ustalasz swoje granice. Postaraj się więc zrobić to w miły sposób. Przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi:

Przykład nr 1

  • Przyjaciel: „Hej, czy możemy się spotkać wieczorem? Naprawdę potrzebuję osoby, z którą mógłbym porozmawiać.
    Nie za bardzo miły sposób:  „Nie, nie mam na to czasu.”
    Bardzo miły sposób: „Dzisiejszy wieczór to naprawdę nie jest odpowiedni moment. Ja również chciałabym z Tobą porozmawiać, więc zróbmy to za kilka dni. Wtedy będę miała więcej czasu i poświęcę Ci pełną uwagę!”.

Przykład nr 2

  • Całujesz kogoś i ta osoba chce posunąć się dalej niż Ty czułabyś się z tym komfortowo.”
    Nie za bardzo miły sposób: „Zabieraj łapy! Ja naprawdę tego nie chcę.”
    Miły sposób: „Nie czuję się z tym komfortowo, więc chciałabym, żebyś przestał.”

Wskazówka nr 4: Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wyprzedź go/ją. Nie czekaj więc, aż ktoś przekroczy Twoje granice, ale zawczasu wskaż, gdzie leżą Twoje granice, abyś mogła uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Przykład

  • Ty i osoba z którą umówiłaś się na randkę jesteście w jego domu. Czujesz podniecenie i romans w powietrzu i masz ochotę na pocałunki i coś więcej, ale nie czujesz potrzeby penetracji. Wtedy możesz to zakomunikować na początku wieczoru: „Hej, nie mam dzisiaj ochoty na seks. Chciałabym Cię pocałować, ale wolałabym wspólnie spędzić miły i spokojny wieczór. Więc już to wiesz.”
„Określ swoje granice z wyprzedzeniem, abyś nie musiała stawać w niezręcznej sytuacji w ferworze chwili uniesienia.”

W ten sposób o wiele łatwiej jest pilnować swoich granic. Bo jeżeli już się całujecie, a on wsuwa rękę do Twoich spodni, to może być Ci trochę trudniej powiedzieć „nie”. A może łatwiej jest dać się ponieść emocjom i potem tego żałować. Dlatego zaznacz to na początku wieczoru, aby mieć pewność, że druga osoba wie, na co masz ochotę.

Wskazówka nr 5: Czy zwracasz uwagę na granice, które są stawiane przez inne osoby?

Zwracaj uwagę na swoje własne zachowanie. Bo tak samo jak Ty nie chcesz, aby ludzie nie przekraczali Twoich granic, tak i Ty musi pilnować, aby nie przekraczać granic innych osób. Może wydaje Ci się, że tak robisz, ale pomimo tego powinnaś być bardziej świadoma. Ponieważ jeżeli nauczysz się lepiej odczytywać sygnały innych ludzi, lepiej też zrozumiesz, jak sprawić, by Twoje własne sygnały były w prawidłowy sposób odczytywane przez inne osoby.

Czy łatwo przychodzi Ci wyznaczanie swoich granic?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?