Synchronizacja miesiączki: fakt czy mit!

Menstrual synchrony

„Czy ma ktoś może tampon?” „OMG, masz miesiączkę?” „Ja też mam miesiączkę?!” „Żartujesz, naprawdę? Sandra też ma miesiączkę!” Jeżeli jesteś kobietą, to prawdopodobnie słyszałaś już o synchronizacji miesiączki. Ale czy to prawda czy może mit, że kobiety, które dużo przebywają w swoim towarzystwie, mają miesiączki w tym samym czasie? Sprawdziliśmy te informacje!

Synchronizacja miesiączki – naprawdę?

Synchronizacja miesiączki czy też menstruacji oznacza, że cykle menstruacyjne kobiet, które często ze sobą przebywają, w końcu synchronizują się ze sobą. Innymi słowy, kobiety, które często ze sobą przebywają, mają miesiączkę w tym samym czasie. Ale czy to zjawisko naprawdę istnieje, czy to tylko mit? Odpowiedź jest nieco skomplikowana, ale w skrócie: to prawdopodobnie… mit.

W 1971 roku psycholog Martha McClintock po raz pierwszy zbadała to zjawisko. Zbadała cykle 135 młodych kobiet na kampusie uniwersyteckim w Massachusetts. Wyniki tego badania wykazały, że cztery do sześciu miesięcy po rozpoczęciu semestru terminy cykli kobiet zbliżyły się do siebie. Zdarzało się to tylko w przypadku bliskich przyjaciółek, które często się widywały i kobiet, które dzieliły ze sobą pokój. Badanie to okazało się jednak nie do końca wiarygodne. Ponieważ McClintock wykorzystała do swoich badań tylko kobiety z regularnymi cyklami.

„W ciągu 4 do 6 miesięcy cykle przesunęły się ku sobie!”

Regularny cykl menstruacyjny

Normalny, regularny cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni. Miesiączka nie musi za każdym razem występować dokładnie w 26 lub 31 dniu, ale może przesunąć się o dzień lub pięć dni. Tak więc może to być również przypadek, że cykle zbliżały się ku sobie w trakcie badania McClintock. A ponieważ kobiety z nieregularnymi cyklami nie brały udziału w badaniu, to nie jest ono wiarygodne.


Ale…jak to w takim razie wygląda?

Po pierwszym badaniu nad synchronizacją miesiączek, inni badacze przeprowadzili kilka badań, z których w zasadzie nic nie wynikło. Podczas gdy jedno badanie wykazało pewien związek, drugie już nie. W rzeczywistości jest to 50/50, a w nauce oznacza to, że korelacja jest zbyt mała.

Pewnie zdarzyło Ci się jako kobiecie, że kilka koleżanek lub przyjaciółek miesiączkowało w tym samym czasie co Ty. To nie może być przypadek, prawda?! A może jednak? Bo co z tymi wszystkimi razami, kiedy miałaś miesiączkę, ale Twoje koleżanki lub przyjaciółki nie? Właśnie tak jak myślisz…musiało tak być niezliczoną ilość razy, ale nie miałaś o tym pojęcia. Bo jak dziwne byłoby, gdybyś pożyczyła tampon od kobiety, a ona odpowiedziała: proszę, ja akurat nie mam miesiączki. Te kilka razy, kiedy miałaś okres w tym samym czasie są wymienione, a wszystkie inne razy już nie. Ale to, co przyciąga uwagę, zdecydowanie się wyróżnia.

„W rzeczywistości jest to 50/50, a w nauce oznacza to, że korelacja jest zbyt mała.”

Przykro mi, ale nie.

Połącz powyższe z wynikami badań, które w rzeczywistości są 50/50 i uzyskasz odpowiedź: synchronizacja miesiączki tak naprawdę nie istnieje. Nie umniejsza to jednak faktu, że to miłe uczucie, gdy masz miesiączkę z przyjaciółkami lub koleżankami, dzięki czemu możecie wspólnie ponarzekać na związane z nim dolegliwości!

Czy często masz miesiączkę w tym samym czasie, co Twoje najlepsze przyjaciółki lub koleżanki?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Tagi

Chcesz nas obserwować?