W jaki sposób… stosować kubeczek menstruacyjny

Menstrual cup

Menstruacja jest i zawsze będzie typowo kobiecą sprawą, o której można napisać wiele. Oprócz stosowania podpasek, tamponów czy swobodnego krwawienia, w ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje stosowanie kubeczka menstruacyjnego. Kubeczek menstruacyjny to silikonowy kubeczek, który wkłada się do pochwy i do którego zbiera się krew. Jest to dość „nowy” sposób fizycznego radzenia sobie z menstruacją. Ale w jaki sposób właściwie działa taki kubeczek menstruacyjny i na co należy zwrócić uwagę? Sprawdź to w tym artykule na blogu. 

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest medycznym produktem silikonowym, które wprowadza się dopochwowo podczas menstruacji. W przeciwieństwie do tamponu, który wchłania krew menstruacyjną, kubeczek zbiera krew. Taki kubeczek może pozostać na miejscu średnio przez okres dwunastu godzin. Po wyjęciu kubka można go opłukać i wyczyścić, a następnie ponownie włożyć.

Czy wiesz, że… kubeczek menstruacyjny jest bezpieczniejszy dla pochwy i bardziej przyjazny dla środowiska niż tampony?

Różne typy i rozmiary

Na rynku dostępne są różne kubeczki menstruacyjne i wszystkie są wykonane z bezpiecznych materiałów. Oprócz różnych marek, w sprzedaży dostępne są również różne rozmiary. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze rozmiary są zalecane dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. Kobiety, które mają już dzieci, mogą kupić nieco większy rozmiar. Ma to związek ze zmiękczeniem szyjki macicy. Oprócz różnic w rozmiarach, dostępne są również miękkie i twarde kubeczki:

  • Miękkie kubeczki są szczególnie polecane dla kobiet z wrażliwą pochwą lub mniej silnymi mięśniami dna miednicy.
  • Kubeczki twarde są odpowiednie dla kobiet o silnych mięśniach dna miednicy. Miękkie kubeczki mogą nie być w stanie rozwinąć się i ułożyć tak dobrze u tych kobiet.
  • Małe kubeczki menstruacyjne są odpowiednie szczególnie dla młodych dziewcząt, kobiet, które nie są jeszcze aktywne seksualnie, kobiet drobnej budowy, kobiet z lekkimi miesiączkami oraz dla kobiet, które nie rodziły jeszcze drogą pochwową.
  • Większe rozmiary są dobre dla kobiet, które zazwyczaj mają obfite miesiączki i/lub rodziły drogą pochwową.

Zalety i wady kubeczka menstruacyjnego

Używanie kubeczka menstruacyjnego ma wiele zalet. Oprócz tego, że jest on wielokrotnego użytku, nawet do 5-10 lat, materiał, z którego wykonany jest kubeczek jest bardzo przyjazny dla pochwy. Materiał silikonowy jest delikatny dla śluzówki pochwy, dzięki czemu flora bakteryjna pochwy nie jest zaburzona. Zmniejsza się również ryzyko nieprzyjemnych infekcji, które są bardziej prawdopodobne przy stosowaniu tamponów i podpasek.

Inne zalety

  • Kubeczek może pozostać na miejscu do dwunastu godzin. Można więc pozostawić go na noc.
  • Na dłuższą metę jest to tańsze rozwiązanie pod względem finansowym, ponieważ kubeczek można używać przez 5 do 10 lat. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy, które w przeciwnym razie wydałabyś na tampony lub podpaski.
  • Jest przyjazny dla środowiska.
  • Może być również stosowany podczas uprawiania sportów, pływania lub chodzenia do sauny.

Wady

Pomimo wielu zalet, istnieją pewne wady korzystania z kubeczka. Dotyczy to w szczególności niewłaściwego użytkowania kubeczka. Na przykład nieprawidłowe usunięcie kubeczka może spowodować ryzyko wypadania. Wypadanie oznacza, że macica i/lub inne organy w obszarze miednicy obwisają, ponieważ nie są już właściwie podtrzymywane przez mięśnie dna miednicy. Wypadanie może powodować nieprzyjemne objawy.

Czy wiesz, że… kobieta zużywa średnio 11.000 tamponów lub podpasek w ciągu swojego życia? Używanie kubeczka będzie o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ w ten sposób wytwarzasz o wiele mniej odpadów.

Takie opadanie nie zdarza się jednak tak po prostu. W szczególności kobiety, które są już zagrożone wypadaniem lub które cierpią na tę dolegliwość, powinny używać takiego kubeczka z ostrożnością. Dotyczy to na przykład kobiet, które urodziły dziecko lub kobiet z nadwagą. Kubeczek menstruacyjny zasysa się w próżnię. Podczas wyjmowania kubeczka należy ostrożnie przerwać podciśnienie.

Jak używać kubeczka?

W ten sposób aplikuje się kubeczek!

  1. Upewnij się, że masz czyste ręce. Więc w pierwszej kolejności umyj ręce!
  2. Złóż kubeczek menstruacyjny tak, aby można go było prawidłowo włożyć.
  3. Przyjmij wygodną pozycję i upewnij się, że możesz się zrelaksować. Możesz siedzieć, kucać, leżeć z uniesionymi kolanami – jakakolwiek pozycja, w której czujesz się dobrze.
  4. Umieść kubeczek. W tym celu jedną ręką trzymamy złożony kubeczek, a drugą rozchylamy delikatnie wargi sromowe. Następnie włóż kubeczek do końca, łącznie z trzonkiem: następnie kubeczek sam się rozłoży. Kubeczek nie musi być umieszczony tak wysoko jak tampon. Pozostanie on nisko w pochwie, gdzie zasysa się próżniowo.
  5. Ostrożnie obróć kubeczek. Czy możesz go obrócić z łatwością? Wtedy możesz mieć pewność, że rozłożył się prawidłowo.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny

  1. Ponownie umyj ręce.
  2. Przyjmij wygodną pozycję.
  3. Lekko naciśnij lub delikatnie dociśnij, tak aby kubeczek się nieco obniżył. Następnie lekko ściśnij kubeczek, aby przerwać próżnię.
  4. Jak tylko próżnia zostanie przerwana, można wyjąć kubeczek za trzonek, zachowując odrobinę ostrożności.

Za i przeciw

Na początku może to wymagać od Ciebie trochę praktyki. Poświęć więc trochę czasu, aby poczuć się komfortowo przy wkładaniu i wyjmowaniu kubeczka. Należy przy tym pamiętać o kilku kwestiach:

  • Nigdy nie wyciągaj kubeczka bezpośrednio za trzonek. Upewnij się najpierw, że próżnia została przerwana.
  • Przechowuj kubeczek w temperaturze pokojowej w suchym miejscu w woreczku do przechowywania. Często w zestawie znajduje się taki woreczek. Upewnij się, że kubeczek nie jest hermetycznie zamknięty: kubeczek musi mieć możliwość „oddychania”.
  • Sterylizuj kubeczek raz lub dwa razy w ciągu cyklu menstruacyjnego, umieszczając go we wrzącej wodzie lub mocząc w roztworze z octem przez pięć minut.
  • Opróżnij kubeczek, gdy jest pełny, opłucz go najpierw zimną, a następnie letnią wodą. Unikaj używania mydeł lub innych środków chemicznych.
  • Nie powinnaś czuć kubeczka. Czy jednak coś czujesz? To w takiej sytuacji możesz delikatnie przesuwać go wyżej i ustawiać aż do uzyskania wygodnej pozycji.
  • Podczas noszenia kubeczka nie powinno być żadnych wycieków, co najwyżej małe kropelki lub smugi. Czy kubeczek przecieka? W takim przypadku może okazać się, że nie został on prawidłowo umieszczone. Możesz również spróbować innej techniki składania. Czy kubeczek nadal przecieka? W takiej sytuacji może to być oznaką nieprawidłowo dobranego rozmiaru.
  • Możesz odciąć końcówkę, jeżeli odczuwasz dyskomfort.

Czy używasz już kubeczka menstruacyjnego? A może jesteś otwarta wypróbowanie go? Daj nam znać w komentarzu!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Tagi

Chcesz nas obserwować?