Dlaczego fetysz jest normalny!

World Fetish Day

O fetyszach do dnia dzisiejszego mówi się z pewną ostrożnością. Chociaż żyjemy w czasach, w których wydaje nam się, że możemy być dość otwarci na temat seksu i wszystkiego, co się z nim wiąże, to wiele tematów seksualnych nadal pozostaje w sferze tabu. Więc czym dokładnie jest fetysz i co mówi o człowieku? Czy to dziwne być podnieconym przez przedmiot lub część ciała inną niż genitalia? Dziś skupimy się na fetyszach i wyjaśnimy, dlaczego posiadanie fetyszu może być całkowicie normalne.

Czym jest fetysz?

Posiadanie fetyszu seksualnego oznacza, że dana osoba może być podniecona przez martwe obiekty lub części ciała inne niż genitalia. Można pomyśleć o podniecaniu się stopami, butami, ubraniami lub niektórymi rodzajami tkanin, takimi jak powierzchnie lakierowane, skóra czy lateks. Właściwie istnieje fetysz na wszystko, co można sobie wyobrazić.

Rodzaje fetyszy

Tak więc fetysz może dotyczyć wszystkiego. Niektóre są stosunkowo bardziej powszechne, inne bardziej rzadkie (ale nie mniej normalne!). W świecie fetyszu pewne preferencje seksualne są najbardziej powszechne:

  • Fetysze związane z ciałem, takie jak podniecanie się stopami, dłońmi, pachami, ale także piercingiem, tatuażem lub pociąg do określonego kształtu ciała. Przykładem tego ostatniego mogą być „dokarmiacze” i ich partnerki.
  • Fetysze skupione na ubraniach. Znane są zwłaszcza bielizna, pończochy, rajstopy, pampersy, kurtki zimowe, odzież dżinsowa czy chęć noszenia ubrań stereotypowo kojarzących się z płcią przeciwną.
  • Fetysze specyficznych materiałów, jak powszechnie spotykane w świecie BDSM, skupiające się na powierzchniach lakierowanych, skórze, lateksie, gumie itp.

Oprócz tych powszechnych fetyszy, istnieją również bardzo specyficzne fetysze, takie jak pociąg do drzew, ptaków, wosku świecy, preferencje dla seksu połączonego z moczem lub pragnienie bycia torturowanym podczas seksu. To tylko kilka przykładów, bo przypominamy, że fetysz może dotyczyć wszystkiego, co można sobie wyobrazić.

„Każdy ma unikalne preferencje seksualne. Jak zatem można określić, co jest normalne?”

Jak powstaje fetysz?

Formowanie naszych seksualnych pragnień i fantazji pozostaje naukowo skomplikowaną i niejednoznaczną rzeczą. Naukowcy wciąż są podzieleni w kwestii tego, jak naprawdę rozwijają się fetysze, ale najbardziej powszechnie akceptowana teoria przenosi nas do (wczesnego) dzieciństwa. Chodzi o to, że fetyszu można się nauczyć przez przypadek. Na przykład, gdy neutralny przedmiot, taki jak buty, wywołuje ekscytację. Twój mózg łączy wtedy taki neutralny przedmiot z pobudzeniem (seksualnym), tworząc skojarzenie. Powtarzanie takiego skojarzenia może wzmocnić związek między neutralnym obiektem a podnieceniem. W końcu nawet samo zobaczenie, powąchanie, poczucie, posmakowanie lub usłyszenie obiektu może wystarczyć, aby uzyskać podniecenie seksualne.

„Mam fetysz, czy jestem normalny/-a?”

Nawet jeżeli wydaje nam się, że żyjemy w otwartym społeczeństwie, wciąż istnieje pewna norma seksualna, gdzie wszystko, co „odbiega” od tej normy, może być postrzegane jako dziwne, niezdrowe lub nienormalne. Jest to odczuwane nie tylko przez osoby, które czują się związane ze społecznością LGBTIAQ+, ale także przez osoby, które określają się jako lubiący BDSM, kinkster czy fetyszysta. Podniecanie się dziwnym obiektem może być postrzegane jako „niezdrowe” lub „nienormalne”, ale nie ma dwóch takich samych osób: to, co Cię podnieca, jest zupełnie inne dla każdej wyjątkowej osoby. Jak w ogóle można określić, co jest normalne, a co nie jest?

„Fetysz staje się problemem tylko wtedy, gdy Ci przeszkadza, może zaszkodzić Tobie i/lub innym lub gdy wyrażanie go jest uznawane przez prawo za przestępstwo.”

Oto jak zdrowe jest posiadanie fetyszu!

Właściwie istnieje złota zasada dotycząca przeżywania swoich potrzeb seksualnych, pragnień i fantazji: tak długo, jak nie szkodzisz sobie i/lub innym i jesteś w porządku z tym, co czujesz seksualnie, posiadanie fetyszu jest całkowicie normalne i zdrowe. Akceptacja siebie za to, kim jesteś (seksualnie) i jak wolisz się zachowywać, przyczynia się nawet do lepszego samopoczucia psychicznego. Pomyśl tylko, jakie to może być przyjemne uczucie, że w Twojej sypialni będzie tylko miejsce na robienie tego, co lubisz najbardziej. To prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego badania wykazały, że ludzie BDSM są ogólnie zadowoleni ze swojego życia seksualnego, związku i samych siebie.

Czy masz jakiś fetysz w odniesieniu do czegoś? A może Twój partner ma jakiś fetysz? Daj nam znać o swoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?