Fakt czy fikcja? Błona dziewicza w centrum uwagi!

hymen

Rozdarte błony i zakrwawiona pościel po nocy poślubnej. To jest to, co większość ludzi myśli, gdy słyszą „błona dziewicza”. Jednakże już wiele osób wie, że ten obraz jest fałszywy. Ale czym jest błona dziewicza i do czego służy? W tym artykule możesz przeczytać wszystko, co powinnaś/powinieneś wiedzieć o błonie dziewiczej! 

Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza jest elastycznym fałdem wokół wejścia do pochwy. Jest to brzeg tkanki łącznej, który u każdej kobiety wygląda inaczej. Zatem błona dziewicza może mieć bardzo różny kształt. Czasem jest bardzo elastyczna, a czasem bardzo sztywna. Czasem jest gruba, a czasem cienka. Czasem jest gładka, czasem ma wgłębienia. Nie pełni ona żadnej funkcji w organizmie, a niektóre kobiety w ogóle nie mają nawet błony dziewiczej.

Jak wygląda błona dziewicza?

Nazwa „z gr. hymen” jest faktycznie dość myląca, dlatego większość lekarzy preferuje nazwę „błonę dziewiczą”. Błona dziewicza wcale nie jest błoną i nie zamyka otworu pochwy, jak wiele osób o tym myśli. Jest to grzbiet z otworem w środku i wygląda trochę jak gumka do włosów, jak na zdjęciu poniżej.

maagdenvlies

Dlatego ten grzbiet może mieć wiele różnych kształtów. Czasami błona dziewicza zamyka się i faktycznie w takiej sytuacji szczelnie zamyka pochwę. Jest to problem, ponieważ powoduje gromadzenie się krwi menstruacyjnej za błoną dziewiczą i powoduje infekcje. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce to wymagana jest interwencja medyczna, aby temu zaradzić. Zabieg ten polega na tym, że lekarz wykonuje nacięcie w błonie dziewiczej. To jest mały i nieinwazyjny zabieg.

Kiedy jesteś dziewicą?

Większość ludzi definiuje dziewictwo jako „ osobę, która nigdy nie uprawiała seksu”. Ale czym właściwie jest seks? Niektórzy uważają, że całowanie lub sprawianie przyjemności komuś ręką jest tym samym co penetracja. A co jeżeli uprawiałaś/-eś już seks oralny lub analny, ale nie doszło do penetracji pochwy? Czy to można określić mianem pełnego stosunku, czy nie? Właśnie z tego powodu dziewictwo nie jest niemożliwe do zdefiniowania. Dla każdej osoby może oznaczać to coś innego. Można więc też powiedzieć, że dziewictwo w ogóle nie istnieje.

Co się dzieje z błoną dziewiczą podczas defloracji?

Jeżeli mówimy o pierwszym seksie podczas którego penis jest wprowadzany do pochwy, odpowiedź jest prosta: dzieje się naprawdę niewiele. Błona dziewicza jest elastyczna i po prostu zgina się wraz z penisem. Jednak trochę krwi może się pojawić, jeżeli błona dziewicza jest gruba lub sztywna, a penis powoduje małe uszkodzenia poruszając się w pochwie. To może być przyczyną dyskomfortu, ale jeżeli poczujesz duży ból, to powinnaś przerwać stosunek. Do utraty krwi może dojść również dlatego, ponieważ kobieta nie jest wystarczająco podniecona i penis w wyniku tarcia uszkadza w delikatny sposób ścianki pochwy. Dlatego zawsze upewnij się, że jesteś wystarczająco podniecona, zanim przystąpisz do penetracji i użyj jakiegoś lubrykantu w razie potrzeby dla dodatkowego komfortu.

Czy wiesz, że… ponad połowa kobiet nie krwawi podczas lub po defloracji?

Mity na temat błony dziewiczej

  • Błona dziewicza to błona, która uszczelnia pochwę. Błona dziewicza nie jest błoną, lecz fałdem w błonie śluzowej z otworem w środku. Nie zamyka pochwy i dlatego nie można jej przebić podczas pierwszej penetracji.
  • Krwawisz, podczas defloracji. Nie jest to regułą. W przypadku ponad połowy kobiet tak nie jest. Krew może się pojawić, jeżeli błona dziewicza jest gruba lub sztywna, a penis powoduje delikatne uszkodzenia wewnątrz pochwy.
  • Lekarz może stwierdzić, czy kobieta jest dziewicą. Ponieważ błona dziewicza może mieć różne kształty, a czasem w ogóle nie występować, lekarz nie jest w stanie stwierdzić, czy kobieta jest dziewicą czy nie.
  • Mężczyźni mogą wyczuć, czy kobieta jest dziewicą. Z tego samego powodu co wyżej, niemożliwe jest, aby mężczyzna wyczuł, czy kobieta jest dziewicą. Swoją drogą to również mit, że kobieta, która jest dziewicą ma ciaśniejszą pochwę. Decyduje o tym siła mięśni dna miednicy.
  • Krew podczas defloracji wygląda inaczej niż każdy inny rodzaj utraty krwi. Utrata krwi podczas defloracji wygląda dokładnie tak samo jak każda inna utrata krwi.
  • Błona dziewicza może zostać uszkodzona przez używanie tamponu lub intensywne ćwiczenia. Tampon jest zbyt mały, aby spowodować rozdarcie błony dziewiczej, a uprawianie sportu w ogóle nie wpływa w żaden sposób na błonę dziewiczą.

maagdenvlies

Naprawa błony dziewiczej (hymenoplastyka)

W wielu kulturach i religiach dziewictwo jest ważnym elementem reputacji kobiety i jej rodziny. Kobieta musi być dziewicą aż do nocy poślubnej, inaczej nie jest „czysta”. W tych kulturach często uważa się, że dziewica krwawi, gdy uprawia seks po raz pierwszy. Krew w pościeli po nocy poślubnej jest więc postrzegana jako dowód czystości kobiety. Brak krwawienia podczas defloracji może mieć czasem poważne konsekwencje. Honor kobiety i jej rodziny zostaje naruszony, a ona sama może nawet zostać ukarana lub pozbawiona praw. Jak na ironię, strach przed brakiem krwawienia powoduje, że wiele kobiet krwawi, ponieważ nie są wystarczająco pobudzone przez napięcie, a tarcie ze strony penisa powoduje pęknięcia w ścianie pochwy.

W wielu kulturach i religiach dziewictwo jest ważnym elementem reputacji kobiety i jej rodziny.

Ze względu na obawę przed krwawieniem w noc poślubną wiele dziewcząt i kobiet przechodzi operację naprawy błony dziewiczej. Jest to tak zwana hymenoplastyka. Polega to na zaszyciu błony dziewiczej tak, aby podczas defloracji pękła, a dana kobieta straciła trochę krwi. Jeżeli kobieta nie ma błony dziewiczej, do pochwy wprowadza się sztuczną błonę. Operację tę można przeprowadzić również w Holandii, choć większość holenderskich lekarzy jest jej przeciwna. Z medycznego punktu widzenia nie ma w tym żadnej korzyści.

Czy skrycie myślałaś, że błona dziewicza pęknie podczas defloracji?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?