Shibari – japoński sposób wiązania (z ang.bondage) dla początkujących

shibari

Czy Ty i Twój partner znacie już japońską sztukę wiązania? W Japonii praktykuje się ją od wieków: Shibari. Jest to bardziej szczegółowa i precyzyjna forma wiązania. W Shibari nacisk kładzie się na tworzenie skomplikowanych wzorów, które są uważane za prawdziwą sztukę. W tym blogu opowiemy Wam o tej japońskiej sztuce!

Historia Shibari

Podczas gdy w zachodniej technice wiązania partnera/partnerki nacisk kładzie się na związanie kogoś, w Shibari chodzi o tworzenie sztuki lub stworzenie punktów nacisku, co może być przyjemne i relaksujące. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia techniki wiązania Shibari. Wiele osób uważa, że ma ona swój początek w okresie Sengoku w Japonii, jednym z najciemniejszych okresów historycznych, naznaczonym torturami i egzekucjami.

Czy wiesz, że… jeśli przetłumaczysz słowo Shibari, to dosłownie oznacza ono „zniewolenie”?

Inni uważają, że niewola seksualna po raz pierwszy stała się popularna w Japonii w 1908 roku dzięki Ito Seiu, znanemu również jako „Ojciec Shibari”. To właśnie on rozpoczął dochodzenie w sprawie Hojojutsu. Była to technika sztuk walki stosowana przez wojsko, wykorzystująca liny. Ito Seiu uczynił z tego formę sztuki. Shibari stało się popularną „sztuką performance” w latach sześćdziesiątych, a następnie trafiło do Anglii i Ameryki.

Jak działa Shibari?

Chociaż niektóre techniki Shibari opierają się na technikach wojskowych, Shibari jest stosunkowo łagodną i ekscytującą formą wiązania. Nauka tej formy sztuki wiązania może prowadzić do pogłębienia poczucia zaufania i silnej więzi między Tobą a Twoim/Twoją partnerem/partnerką. Shibari wymaga jednak wiele poświęcenia, cierpliwości i wyobraźni, abyście mogli czerpać z tego przyjemność. Shibari opiera się na kilku specyficznych wzorach, na które szczególny wpływ miały węzły Hojojutsu. Polegają one na owijaniu liny wokół części ciała w określone wzory, a następnie oplataniu nią całego ciała. Istnieją różne poziomy nacisku i ograniczania, w zależności od tego, która część ciała jest stymulowana.

„Shibari polega na wiązaniu linami (części) ciała w określone wzory.”

Technika wiązania Shibari od zawsze była znana z asymetrycznych pozycji, które zwiększają oddziaływanie psychologiczne, dodając nowy wymiar doznaniom w porównaniu z innymi prostszymi technikami. Jednym z głównych sposobów, w jaki Shibari różni się od zachodnich technik wiązania, jest to, że nie polega tylko na ograniczaniu ruchów: poprzez wiązanie lin w różny sposób i w różnych wzorach można stymulować genitalia, piersi i strefy erogenne partnera/partnerki. Poniżej krótko omówimy dwa dobrze znane węzły: Takate Kote i Ebi.

1. Takate Kote

Jednym z bardziej znanych wzorów jest Takate Kote, znany również jako wiązanie ramienia, który stanowi podstawę wielu węzłów Shibari i zapewnia podstawę do objęcia/związania całego ciała. W Takate Kote ręce i piersi są wiązane, a ręce i dłonie zostają finalnie unieruchomione (związane) z tyłu, za plecami. Na stronie w tym filmie można wyraźnie zobaczyć, w jaki sposób wykonany jest węzeł.

2. Ebi – Wiązanie krewetki

Innym popularnym węzłem jest Ebi znany również pod nazwą Krewetka. Pierwotnie był to węzeł stosowany jako metoda tortur. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozbawienia kogoś swobody poruszania się. Osoba uległa jest związana w pozycji siedzącej z dłońmi założonymi na plecach. Szyja jest następnie połączona z kostkami i – po zaciśnięciu węzła – wymusza pochylenie ciała do przodu.

Uwaga! Szczególnie Takate Kote wymaga wiele uwagi i praktyki. Nie należy rozpoczynać stosowania Shibari bez uzyskania odpowiedniej instrukcji od doświadczonej osoby.

Czego potrzebujesz do Shibari / Japońskiej Sztuki Wiązania

W Japonii Shibari praktykuje się przy użyciu siedmiometrowej liny, ale wszystko, co ma od pięciu do ośmiu metrów, jest w porządku. Tradycyjnie lina jest wykonana z konopi lub juty, aby zapewnić miękkie, ale mocne wrażenia. Równie dobrze sprawdzają się liny jedwabne, które zapobiegają tarciu.


Którą technikę Shibari chciałbyś/chciałabyś wypróbować? Daj nam znać w komentarzach!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Tagi

Chcesz nas obserwować?