Tabletka „dzień po”

Tabletka „dzień po”
Aleksandra Przekwas
Napisane przez Aleksandra Przekwas – położna, seksuolożka, blogerka

Oprócz sprawowanej opieki okołoporodowej, prowadzę poradnictwo seksuologiczne (online/ stacjonarnie). Na instagramie można mnie znaleźć pod nazwą @panna.oksytocyna.

Zadaniem „tabletki dzień po” zwanej również antykoncepcją awaryjną jest zapobieganie niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Nazewnictwo tego rodzaju antykoncepcji nie jest przypadkowe – nie należy stosować jej regularnie. Zażycie awaryjnej tabletki antykoncepcyjnej może wiązać się z szeregiem skutków ubocznych. Na szczęście skutki te są krótkofalowe.

Do najczęstszych zalicza się:

– wymioty i nudności,
– nieregularne krwawienia,
– bolesność piersi,
– zawroty głowy,
– bóle brzucha,
– zmęczenie.

Mit
Stosowanie antykoncepcji awaryjnej może być kontrowersyjne, ponieważ w społeczeństwie pokutuje przekonanie o wczesnoporonnym działaniu antykoncepcji. Niestety jest ono błędne, ponieważ mechanizm antykoncepcji awaryjnej polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Bez owulacji nie ma możliwości zapłodnienia, a bez zapłodnienia trudno mówić o poronieniu.

Kiedy należy ją przyjąć?
Skuteczność tabletki maleje wraz z upływem czasu od jej przyjęcia, dlatego należy ją zażyć tak szybko, jak tylko jest to możliwe, oczywiście po nieodpowiednio zabezpieczonym stosunku seksualnym. Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty doustnej antykoncepcji awaryjnej:
– Escapelle (lewonorgestrel) – należy przyjąć do 72 godzin po odbytym stosunku,
– EllaOne (octan uliprystalu)  – należy przyjąć do 120 godzin po odbytym stosunku.

,, Czy ma Pani receptę?”
Niestety tabletka awaryjna nie jest dostępna bez recepty. Może być to problematyczne, jeżeli na konsultację lekarską musimy czekać kilka dni. Na szczęście w ostatnich czasach powstały organizacje, m.in. „Fundacja Jeszcze”, które realizują recepty na antykoncepcję awaryjną. Na stronie fundacji znajdują się szczegółowe informacje. Przed zastosowaniem „tabletki dzień po” nie jest konieczne badanie lekarskie ani wykonanie testu ciążowego, natomiast warto skonsultować się ze specjalistą (lekarzem/ farmaceutą), w celu zaznajomienia się z działaniami ubocznymi oraz schematem postępowania. Jeżeli kobieta często zgłasza się po antykoncepcję awaryjną, należy udostępnić jej informacje o skutecznych, długotrwałych metodach antykoncepcji.

Kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po”?
Każdy lekarz bez względu na posiadaną specjalizację.

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?