(Anty) koncepcja przeciwdziałania chorobom wenerycznym

(Anty) koncepcja przeciwdziałania chorobom wenerycznym
Aleksandra Przekwas
Napisane przez Aleksandra Przekwas – położna, seksuolożka, blogerka

Oprócz sprawowanej opieki okołoporodowej, prowadzę poradnictwo seksuologiczne (online/ stacjonarnie). Na instagramie można mnie znaleźć pod nazwą @panna.oksytocyna.

Kobiece środki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży, natomiast niektóre kobiety nie mogą ich stosować ze względu na stan zdrowia lub pojawiające się skutki uboczne. W ostatnim czasie wiele się w tym temacie zmieniło, ponieważ mężczyźni również chcą wziąć na siebie odpowiedzialność za planowanie rodziny. W związku z tym istnieje też duże zapotrzebowanie na męskie środki antykoncepcyjne.

Prezerwatywy – z jelit zwierząt?

Prezerwatywy od kilkuset lat są stosowane jako antykoncepcja i jako ochrona przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Pierwotnie były wykonywane z jelit zwierząt, ale już od 1920 roku większość prezerwatyw była wykonana z lateksu. Prezerwatywy są wyjątkowe wśród środków antykoncepcyjnych, ponieważ chronią również przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: HPV, HIV, chlamydioza, rzęsistkowica, rzeżączka, kiła czy też kandydoza.
Prezerwatywy są pozbawione zdrowotnych skutków ubocznych, natomiast ich główną wadą jest stosunkowo niewielka skuteczność antykoncepcyjna, w porównaniu z hormonalnymi środkami antykoncepcji. Jak wiadomo, niedostatecznie duża skuteczność prezerwatyw wynika głównie z niewłaściwego lub niekonsekwentnego ich używania.

Jak założyć prezerwatywę?


1. Ostrożnie wyjmij prezerwatywę z opakowania.
2. Sprawdź, czy nie jest nigdzie uszkodzona.
3. Naciśnij na zbiornik umieszczony na końcu prezerwatywy, aby usunąć nadmiar powietrza.
4. Rozwiń prezerwatywę na penisie do uczucia oporu.

Lateks

Trzeba jednak pamiętać o osobach uczulonych na lateks. Pozyskiwany jest on z drzew kauczukowych i może powodować podrażnienie skóry, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny (nadwrażliwą odpowiedź organizmu na dany czynnik). Dlatego oprócz prezerwatyw lateksowych, na rynku możemy dostać też prezerwatywy poliuretanowe.

Najlepsza metoda antykoncepcji

Warto pamiętać, że nie istnieje jedna, najlepsza metoda antykoncepcji, ponieważ żadna nie daje 100% skuteczności. Forma antykoncepcji powinna być dostosowana indywidualnie do naszych potrzeb, czyli powinna być: wysoce skuteczna, wygodna w stosowaniu oraz bezpieczna (bez przeciwwskazań). Antykoncepcję dzielimy na mechaniczną (prezerwatywy damskie oraz męskie, kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze) i hormonalną (tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, krążek dopochwowy, wkładka wewnątrzmaciczna, zastrzyk, implant).

Naturalnie, że nie…

Stosunek przerywany, kalendarzyk oraz karmienie piersią nie są zaliczane do metod antykoncepcji.
Obecnie wiadomo, że plemniki oprócz spermy znajdują się również w preejakulacie – bezbarwnej wydzielinie wydobywającej się z penisa przez wytryskiem.
Niektórym okres karmienia piersią również kojarzy się z ograniczonymi możliwościami zajścia w ciążę. Co prawda podczas laktacji organizm matki wytwarza prolaktynę, która opóźnia owulację, natomiast sposób ten daje minimalną skuteczność i nie jest zaliczany do metod antykoncepcji.

O względnej laktacyjnej niepłodności (LAM – Lactional Amenorrhea Method) mówimy, gdy spełnione są określone warunki:

– dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i jest karmione wyłącznie lub prawie wyłącznie piersią (dopajanie 2x dziennie, dokarmianie 1 raz dziennie),

– mama nie miesiączkuje (nie pojawiła się żadna krwawa wydzielina z pochwy do 56 dni po porodzie).

Kalendarzyk z kolei służy określeniu dni płodnych i niepłodnych. Pamiętajmy, że czas owulacji zależny jest od wielu czynników. Zalicza się do nich chociażby stres, spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków i zmianę trybu życiu. Dlatego nigdy nie jesteśmy pewni czy czas naszej owulacji nie ulegnie zmianie.

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?