Zdrada: dlaczego ludzie to robią?

seduction

Zdrada jest częstym zjawiskiem. A dlaczego tak się dzieje, nie da się wyjaśnić tego zachowania jedną jasną odpowiedzią. Istnieje kilka teorii, które próbują wyjaśnić zdradę. Ale ma to również związek z definicją „zdrady”. Czym dokładnie jest zdrada i jakie są jej najczęstsze jej przyczyny?

Czym jest zdrada?

Słownik definiuje „zdradę” jako: „uprawianie seksu z kimś innym niż Twój/Twoja partnerka„. Oczywiście to nie jest dobra definicja, bo co z otwartymi, czy poliamorycznymi związkami? A co z partnerami, którzy są swingersami? A co ludzie sądzą o całowaniu, flirtowaniu (online) z ang. sexting albo nawet masturbowaniu się? Definicja zdrady ma różne znaczenie w zależności od osoby.

Dlaczego ludzie zdradzają?

Często w związku chodzi o zrównoważenie bliskości z wystarczającą przestrzenią i wolnością, by być sobą: dystans i bliskość. Zdrada może być konsekwencją, gdy te dwa elementy są wytrącone z równowagi. Na przykład, jeżeli jest zbyt mało intymności między partnerami (zbyt mało bliskości), lub jeżeli jest to związek wprowadzający w nasze życie ograniczenia (mamy w nim zbyt mało wolności).

Różne motywacje do zdrady

  • Niezadowolenie z własnego związku
  • Brak intymności
  • Potrzeba (większej) ekscytacji
  • Potrzeba potwierdzenia i uzyskania pozytywnej uwagi (z braku poczucia bezpieczeństwa)
  • Posiadanie uczucia miłości do kogoś innego
  • Uwodzicielskie okoliczności
Zdecydowanie najczęstszymi powodami zdrady są brak miłości i intymności oraz potrzeba uprawiania seksu z wieloma lub różnymi partnerami.

Seks, miłość i przywiązanie

Zdrada może być wyjaśniona, jeżeli spojrzysz na trzy podstawowe elementy stałego, stabilnego, kochającego związku:

  1. Pragnienie seksu. Prawie każdy ma potrzeby seksualne: popęd płciowy.
  2. Zakochanie. Z biologicznego punktu widzenia oszczędza się czas i koszty, ograniczając swoje uczucia tylko do jednej osoby.
  3. Przywiązanie. To gwarantuje, że pozostaniesz z jedną osobą przez dłuższy okres czasu. Jest to ewolucyjnie znacznie korzystniejsze, gdyż dwoje partnerów lepiej radzi sobie z opieką nad potomstwem.

W idealnej sytuacji wszystkie powyższe punkty byłyby skierowane do jednej osoby. Ale nie zawsze musi tak być. Możesz być zakochany/-a i przywiązany/-a do jednej osoby, ale mieć seksualne pragnienia skierowane do jednej lub więcej innych osób. Im bardziej te trzy punkty są skierowane do różnych osób, tym większa szansa na „zdradę”.

overspel

Cudzołóstwo a teoria ewolucji

W teorii ewolucji chodzi głównie o prokreację i przetrwanie. I z tego punktu widzenia mężczyźni i kobiety różnią się: mężczyźni chcą rozprzestrzeniać swoje geny tak bardzo, jak to możliwe (rozmnażać się), podczas gdy kobiety mają ograniczoną płodność i dlatego są bardziej wybredne w wyborze partnerów. Mężczyźni nie są jednak tymi, którzy sprowadzają dzieci na świat. Ściśle rzecz biorąc, nie muszą więc przebywać z dzieckiem i matką. Z drugiej strony, kobiety chcą mieć u swego boku silnego mężczyznę, który zaopiekuje się nimi i ich dziećmi, aby miały większe szanse na przetrwanie. Kobiety mogłyby więc nieustannie poszukiwać najsilniejszego mężczyzny.

„Ewolucyjnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że monogamia nie istnieje”.

Pochodzenie monogamii

Tak więc z ewolucyjnego punktu widzenia można powiedzieć, że monogamia nie istnieje. Niektórzy naukowcy uważają więc, że monogamia stała się samoistnie tworzoną normą społeczną. Monogamia ma swoje zalety: dwoje partnerów, którzy pozostają razem, może lepiej dbać o siebie nawzajem i o potomstwo.

Uwiedzenie nowością: efekt Coolidge’a

Dlaczego ludzie nadal są skłonni do zdrady, ma również związek z potrzebą doświadczania nowości i nowych bodźców (seksualnych). Po pewnym czasie zainteresowanie seksualne dotychczasowym partnerem/partnerką maleje, ale nadal jesteś zainteresowany/-a seksem z inną – nową – osobą. Nazywa się to efektem Coolidge 'a. To może być jedno z wyjaśnień, dlaczego niektórzy ludzie decydują się na otwarty związek.

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Tagi

Chcesz nas obserwować?