Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prezerwatywach

condoms

Klasyka wśród metod antykoncepcyjnych: prezerwatywa! Chociaż każda aktywna seksualnie osoba wie czym jest gumka to wciąż jest wiele rzeczy do powiedzenia na jej temat. Przeczytaj na tym blogu w jakie są sposoby stosowania prezerwatywy i jakie są ich rodzaje. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!

Prezerwatywy – fakty w skrócie

 • Prezerwatywa jest jedyną metodą, która może ochronić Cię przed chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową podczas stosunku.
 • Przy prawidłowym stosowaniu prezerwatywa jest w 95% niezawodna.
 • Niestety, nie zawsze jest to zawsze kwestia prawidłowego założenia… Prezerwatywa może się rozerwać lub zsunąć.
 • Należy dokładnie sprawdzić datę ważności prezerwatyw. Przeterminowane prezerwatywy mogą się szybciej rozerwać!
 • Trzymanie prezerwatywy w kieszeni lub torebce nie jest do tego odpowiednim miejscem. Prezerwatywy mogą w ten sposób łatwiej ulec uszkodzeniu.
 • Każdego roku na świecie sprzedaje się 5 miliardów prezerwatyw
 • Prezerwatywy są używane głównie przez młodych ludzi w przedziale wiekowym 18-24 lat.

Jakie są różne rodzaje prezerwatyw?

Rozmiary prezerwatyw

Penisy są we wszystkich kształtach i rozmiarach. A do każdego penisa jest odpowiedni rozmiar prezerwatywy. Dlatego też prezerwatywy są dostępne w różnych rozmiarach, od wąskich po bardzo duże. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar i w ten sposób zapewnić optymalne bezpieczeństwo prezerwatywy.

Prezerwatywy, które się zwijają, nie pozostają na swoim miejscu lub trudno je założyć, prawdopodobnie nie mają właściwego rozmiaru. Właściwy rozmiar prezerwatywy zależy głównie od obwodu Twojego penisa.

Czy chcesz wiedzieć, jaki rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni? Sprawdź ten artykuł na naszym blogu.

Różne materiały

Prezerwatywy oprócz różnych rozmiarów różnią się od siebie również materiałem, z którego są wykonane. Dotyczy to głównie wytrzymałości i grubości prezerwatywy. Bardzo mocne prezerwatywy są wykonane z grubszego lateksu, dzięki czemu są mniej podatne na rozdarcia.

Oprócz bardzo mocnych prezerwatyw wykonanych z grubszego lateksu, istnieją również bezpieczne ultra cienkie prezerwatywy. Prezerwatywy te są cieńsze od standardowych prezerwatyw, ale zapewniają równie dobrą ochronę. Korzyścią wynikającą ze stosowania ultra cienkich prezerwatyw jest to, że mężczyzna często nie czuje prezerwatywy podczas seksu. Bardzo mocna, ale ultra cienka prezerwatywa to prezerwatywa marki Lelo Hex.

Wskazówka: Szczególnie podczas seksu analnego zaleca się stosowanie bardzo mocnych prezerwatyw, ponieważ powstaje wtedy większe tarcie.

Dodatkowa przyjemność

Aby dodać dodatkową porcję przyjemności do seksu, możesz wybrać prezerwatywy o strukturze stymulującej. Wyposażone są w wypustki i żeberka, które zapewniają dodatkową stymulację podczas stosunku. Ten typ prezerwatywy przeznaczony jest do stosowania dla par, ponieważ struktura zapewnia dodatkową stymulację, zwłaszcza dla partnerki/partnera, który nie ma założonej prezerwatywy.

Czy chcesz czerpać jeszcze większą przyjemność z seksu oralnego, ale robić to bezpiecznie? To prezerwatywa smakowa jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Prezerwatywy zazwyczaj nie mają przyjemnego zapachu ani smaku. Aby więc uatrakcyjnić seks oralny, idealnym rozwiązaniem będzie prezerwatywa smakowa. Dostępne są różne smaki, między innymi owocowy, miętowy, czekoladowy lub cola.

Czy wiesz, że… są również prezerwatywy stymulujące prezerwatywy z lubrykantem, który chłodzi, ogrzewa lub mrowi podczas użycia?

Prezerwatywa dla kobiet

vrouwencondoom

Prezerwatywa dla kobiet jest zakładana przez kobietę dopochwowo i ma za zadanie przechwycić spermę mężczyzny. Zaletą prezerwatywy dla kobiet jest to, że daje ona kobiecie większą kontrolę nad stosowaniem antykoncepcji. Ponadto mężczyzna nie musi zakładać prezerwatywy. Prezerwatywa dla kobiet może być założona na kilka godzin przed stosunkiem. Dlatego gra wstępna nie musi być przerywana, aby założyć prezerwatywę.

Używasz prezerwatywy? Oto jak to się robi!

Prezerwatywa może się rozerwać lub zsunąć podczas seksu. Istnieje wtedy ryzyko przeniesienia choroby wenerycznej przenoszonej drogą płciową lub zajścia w ciążę. Jeżeli chcesz tego uniknąć, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby używać prezerwatywy w sposób prawidłowy!

 • Przed użyciem należy zawsze sprawdzić datę ważności. Nigdy nie używaj prezerwatywy, której data ważności już minęła
 • Wybierz prezerwatywę o odpowiednim rozmiarze. Zbyt mała prezerwatywa jest bardziej narażona na rozerwanie. Z drugiej strony, zbyt duża prezerwatywa może się łatwiej zsunąć.
 • Gumki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Więc nie w portfelu czy kieszeni.
 • Przy zakładaniu zawsze upewnij się, że na końcu jest wystarczająco dużo miejsca. Podczas rozwijania trzymaj końcówkę między kciukiem a palcem wskazującym.
 • Zużytą prezerwatywę wyrzuć do kosza. Nigdy nie używaj jej ponownie!
 • Podczas uprawiania seksu trwającego dłużej niż 30 minut warto założyć nową prezerwatywę.

Dodatkowa wskazówka! Używaj lubrykantu podczas pieszczot intymnych. Zmniejsza to „tarcie” między prezerwatywą a pochwą, odbytem lub ustami.


Jakie są Twoje doświadczenia z używaniem prezerwatyw?

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?