Czy chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz zwiększyć poziom testosteronu? Tak to się robi 💪

Increase testosterone

Testosteron nie tylko pobudza męskie cechy, ale także popęd płciowy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. A jak to dokładnie działa? Jak zwiększyć poziom testosteronu? Poniżej wszystko wyjaśniamy. Zrób już delikatną rozgrzewkę!

Czym jest testosteron? ♂️

Testosteron jest głównym androgenem, czyli męskim hormonem płciowym. Oznacza to, że ma on kluczowe znaczenie dla rozwoju męskich cech płciowych.

U mężczyzn testosteron produkowany jest głównie w jądrach. Z kolei u kobiet jest on produkowany w znacznie mniejszych ilościach, głównie w nadnerczach. Słowo „testosteron” jest w rzeczywistości połączeniem dwóch słów: „testis” („testikel” po łacinie) i „steroid”.

Co robi testosteron?

Rola testosteronu ma kluczowe znaczenie już na etapie embrionalnym. Tak naprawdę, to bez testosteronu zarodek nie tworzy się jako mężczyzna, ale jako kobieta. Androgen pobudza wzrost penisa i moszny mniej więcej do końca okresu dojrzewania – około 16 roku życia.

Ale testosteron wpływa nie tylko na narządy płciowe; jest również niezbędny do rozwoju głosu, wzrostu owłosienia na ciele (nawet tam na dole) i budowy mięśni szkieletowych. I tak naprawdę również libido – nie tylko u mężczyzn, ale także u kobiet.

Po okresie dojrzewania testosteron utrzymuje męskie cechy i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Rozważmy na przykład produkcję spermy. Wpływa to więc nie tylko na cechy zewnętrzne, ale także na naszą witalność!

Jak testosteron wpływa na libido?

Istnieje wiele sposobów, w jakie testosteron przyczynia się do libido lub pożądania seksualnego, a tym samym do aktywnego i zdrowego życia seksualnego. Hormon płciowy…

 • … zwiększa wrażliwość na bodźce seksualne i pobudzenie.
 • … pomaga regulować emocje i poprawia nastrój.
 • … zwiększa pewność siebie, asertywność i dominację.
 • … stymuluje myśli i fantazje seksualne.
 • … wspomaga przepływ krwi i przewodnictwo nerwowe.

Czy mam niedobór testosteronu?

Jeżeli chodzi o równowagę hormonalną, testosteron odgrywa ważną rolę. Ale w jaki sposób mogę rozpoznać niski poziom testosteronu? Niektóre możliwe objawy to:

 • Zmęczenie, ospałość lub brak energii
 • Wahania nastroju lub depresja
 • Zmniejszone libido i/lub zaburzenia erekcji
 • Utrata masy mięśniowej i siły
 • Wzrost tkanki tłuszczowej
 • Wypadanie włosów
Należy pamiętać, że objawy te mogą również wskazywać na coś zupełnie innego. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy!

W jaki sposób można zwiększyć poziom testosteronu?

Więc…… jak uzyskać więcej testosteronu? Chociaż produkcja testosteronu w dużej mierze zależy od czynników genetycznych i wieku, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby naturalnie zwiększyć poziom testosteronu.

Zdrowy styl życia ma tu kluczowe znaczenie. Pomyśl o zdrowej diecie, wystarczającej ilości snu, radzeniu sobie ze stresem, a także regularnych ćwiczeniach.

Trening, który pomoże zwiększyć poziom testosteronu 🏋

Czy wiesz, że naprawdę nie musisz być na siłowni 24/7, aby zwiększyć poziom testosteronu? Może Cię to zaskoczyć, ale krótkie i energiczne treningi, powiedzmy dwa razy w tygodniu, są jeszcze lepsze! W szczególności kluczowy jest trening siłowy i ćwiczenia angażujące wiele grup mięśniowych.

1. Przysiady

Najlepszy trening dla mięśni nóg i pośladków. W trakcie tego procesu aktywują również kręgosłup. Jako osoba początkująca nie chcesz od razu ustawiać poprzeczki zbyt wysoko, więc zacznij od, powiedzmy, trzech serii po 10 powtórzeń.

2. Wykrok (Wypad)

Wykroki to również najlepsze ćwiczenia kształtujące mięśnie nóg. Zrób krok do przodu, ugnij kolana i wypchnij się z powrotem do góry. Wykonuj naprzemiennie wykroki na boki i wykroki do tyłu, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.

3. Pompki

Żadna sesja ćwiczeń nie będzie  w pełni kompletna bez pompek! W ten sposób trenujesz klatkę piersiową, barki i ramiona. Wykonaj od 5 do 10 pompek, jeśli nie jesteś jeszcze do tego przyzwyczajony. Czy do dla Ciebie zbyt proste? Wówczas wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń, z krótkimi przerwami pomiędzy nimi.

Animated GIF

4. Martwy ciąg

Martwy ciąg świetnie wzmacnia dolną część pleców, ścięgna podkolanowe i pośladki. Chwyć sztangę mocno, trzymaj plecy prosto i unieś ciężar, wypychając biodra do przodu.

5. Wyciskanie na ławce

Pracuj nad siłą górnych partii ciała dzięki wyciskaniu na ławce! To ćwiczenie jest ukierunkowane na mięśnie klatki piersiowej, ramion i tricepsów. Delikatnie opuść ciężar do klatki piersiowej i wypchnij go z powrotem do góry.

6. Wiosłowanie

Wiosłowanie wzmacnia mięśnie pleców, które w efekcie tworzą ładny kształt litery V. Pochyl się do przodu, trzymaj plecy prosto i przyciągnij ciężarki do brzucha. Poczuj napięcie i rozbudź mięśnie!

Animated GIF

7. „Pull-ups” czyli podciągnięcie się na drążku i „chin-up” czyli używanie podchwytu

Ćwicz także górne partie ciała, wykonując podciągnięcia i podbicia za pomocą podchwytu. Są to ćwiczenia na plecy, ramiona i barki. Zawiśnij na drążku, podciągnij się i ponownie opuść.

8. Wyciskanie nad głową

Wyciskanie nad głowę jest idealne do treningu ramion i tricepsów. Podnieś ciężarki nad głowę i opuść je na ramiona. Skup się na swojej formie!

I na zakończenie…

Pamiętaj, aby zawsze trenować w bezpieczny sposób i stosować odpowiednią technikę, aby uniknąć kontuzji. Zawsze korzystaj z pomocy profesjonalisty i naucz się, jak prawidłowo wykonywać określone ćwiczenia, zanim zaczniesz wykonywać je samodzielnie. Powodzenia! 😉

Co robisz, aby utrzymać zrównoważony poziom testosteronu? Podziel się nim w komentarzach!

Relevant stories

Odpowiedz lub zadaj pytanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tagi

Chcesz nas obserwować?